Kahkaha

Bayıldım

Cool

Kızgın

Mahcup

Öğretici

Şaşkın

Suskun

Tatlı

Üzgün

Süper

Seferihisar’a Kondu Pazar İstemiyoruz- Güncel Haberler

Ana Sayfa » Gündem » Seferihisar’a Kondu Pazar İstemiyoruz- Güncel Haberler
Google News Abone Ol

Seferi Sahne Eğitim ve Kültür Sanat Derneği’nin 30 günlük Ramazan etkinlikleri projesinde yerel esnafın katılım sağlayacağı stant kurulumunu “esnaf tepki gösteriyor” gerekçesiyle reddeden Seferihisar Belediyesi, Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum’un Millet Bahçesi yapılacağının müjdesi verdiği Girlen’e gece pazarı açmak üzere talep topladığı öğrenildi.

 

Seferihisar’ın Sığacık Mahallesinde bulunan, Girlen Mevkii olarak bilinen Hazineye ait araziye ilişkin Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum Millet Bahçesi müjdesi vermişti. Bakan Kurum’un İçişleri Bakanı Süleyman Soylu ile birlikte Nisan ayında gerçekleştirdiği Seferihisar ziyaretinde verdiği Millet Bahçesi müjdesinden sonra geçtiğimiz günlerde bu arazinin bir kısmında Seferihisar Belediyesi tarafından Sığacık esnafının kondu pazar olarak adlandırdığı bir alanın hazırlıkları başladı. Sığacık’ta hizmet veren esnaftan tepki gören çalışma, Seferihisar Kaymakamı Dr. Naci Aktaş’ın talimatıyla durdurulduğu öğrenildi. Sözü edilen Girlen Mevkii; denize kıyısında bulunan, Hazineye ait bir alan. Seferihisar Belediyesi tarafından bir süredir otopark olarak işletilmekte olan Girlen’in yine Seferihisar Belediyesi tarafından suyu ve elektriği dahi olmayan konteynır ve minibüs içinde gıda satışı yapan kişilere kiralanıyor olması da Sığacık’ta hizmet veren esnaf tarafından tepki çekiyor. Sığacık’ta işletmecilik yapan esnaf Seferihisar Belediyesi tarafından yapılmak istenen ve kondu pazar olarak adlandırdıkları alan hakkında “Bizim burada alışveriş merkezine değil yeşil alana ihtiyacımız var. Buradaki tüm esnaf arkadaşlarımız kurallara ve yönetmeliklere uygun bir şekilde vergisini vererek, tüm işletme gerekliklerini yerine getirerek esnaflık yapıyor. Bu yapılması planlanan yerde satış yapacak olanlar hangi gerekliliği yerine getirecekler, bu buranın esnafına saygısızlık” diyerek tepki gösteriyor.

 

Geçtiğimiz Ramazan ayı içinde Seferi Sahne Eğitim ve Kültür Sanat Derneği tarafından Sığacık Mahallesinde herhangi bir ücret talep edilmeden Geleneksel Türk Tiyatrosu’ndan sergilemeler yapılması planlanan ve bölge esnafının yöresel ürünlerini satabileceği stant alanını da içinde bulunduran Ramazan etkinlikleri Seferihisar Belediyesi tarafından “esnaf tepki gösteriyor” gerekçesi ile reddedildi. Seferi Sahne Eğitim ve Kültür Sanat Derneği, Seferihisar Belediyesi’nin reddettiği projeyi Urla Belediyesi’ne iletmiş ve proje kabul edilmiş, Ramazan ayı boyunca 10 ayrı mahallede Geleneksel Türk Tiyatrosu’ndan gösterimler yapan Seferi Sahne ekibi, Urla halkına ve Ramazan etkinliklerini izlemeye gelen ziyaretçilere unutulmaz bir Ramazan ayı yaşattı.

 

Bölge esnafının bereketli, bol satışlı bir Ramazan geçirdiği Urla’da; Seferi Sahne Eğitim ve Kültür Sanat Derneği hem ziyaretçilerden hem esnaftan hem de Urla Belediyesi’nden takdir gördü. Konu ile ilgili konuşan Seferi Sahne Eğitim ve Kültür Sanat Derneği Başkanı Uğur Alparslan, “İlçemizde bizlere esnafın karşı çıktığı söylenmesine rağmen, şimdi Sığacık Girlen Mevkiinde bir pazar kurulacağını duydum. Bu hem Seferi Sahne Eğitim ve Kültür Sanat Derneği ve üyelerimiz adına hem Kültür Sanat adına çok üzücü bir yaklaşımdır. Bizlere izin verilmeyip bahaneler öne sürülmesi ve şimdi hiç bir şey yokmuş gibi oraya sezon boyunca pazar kurulmasına izin verilmesi nedeniyle hem çocukluktan bu yana mahalle arkadaşım, hem aynı sıralarda okuduğumuz okul arkadaşım olan Belediye Başkanımız İsmail Yetişkin’e çok kırgınım” ifadelerini kullandı.

 

Seferi Sahne Eğitim ve kültür Sanat Derneği Başkan Yardımcısı Mehtap Turhan’da duruma ilişkin, “Bizler sanatımızla, sahne gösterilerimizle ve tanıtımımızla hem Sığacık’a daha fazla ziyaretçi çekecek hem de herkese çok güzel bir Ramazan ayı geçirmelerini sağlayacaktık. Böylece esnaf da daha fazla müşteri ile buluşarak, kazancını büyütmüş olacaktı” diye konuştu.

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı

Seferihisar’a Kondu Pazar İstemiyoruz- Güncel Haberler - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

   
 • RASTGELE İÇERİKLER

  Yaratıcı ekonomilerin desteklenmesine yönelik çevrimiçi eğitim- Güncel Haberler Eğlenceli Öğrenme Videoları TikTok YazFest 2021’de- Güncel Haberler Mahalle Buluşmaları Sürüyor- Güncel Haberler Aydın Büyükşehir Belediyesi’nin Yaz Etkinliklerine Kayıtlar Başladı- Güncel Haberler Anadolu’nun Çiçekleri Zeynep Öztürk’ün Motiflerinde Hayat Buluyor- Güncel Haberler Usta Yazar Tanpınar’a Osmangazi Vefası- Güncel Haberler

  REYTING SONUÇLARI

  25 Eylül Pazartesi Reyting sonuçları! Hangi Program Birinci Oldu? Haftalık Reyting sonuçları | 18 – 24 Eylül En Çok İzlenen Diziler Televizyon Dünyasında Heyecan Dorukta: 24 Eylül Pazar Reyting Sonuçları Açıklandı! 22 Eylül Cuma Reyting Sonuçları: Hangi Yapım Birinci Oldu?

  © 2023 Tüm Hakları Saklıdır. ReytingTv.com

  Reyting TV - Gelecek Hayallerinin Peşini Bırakmayanlarındır

  Sponsorlar - İstanbul havalimanı transfer - Ankara Boşanma Avukatı - Nakliyat