Kahkaha

Bayıldım

Cool

Kızgın

Mahcup

Öğretici

Şaşkın

Suskun

Tatlı

Üzgün

Süper

Şifre sıfırlama bildirimi dolandırıcılığı asla eskimiyor- Güncel Haberler

Ana Sayfa » Ekonomi » Şifre sıfırlama bildirimi dolandırıcılığı asla eskimiyor- Güncel Haberler
Google News Abone Ol

Çoğu çevrimiçi hizmet, hesaplarında "olağandışı" bir etkinlik algıladığında kullanıcıyı uyaran yerleşik güvenlik sistemlerine sahiptir. Örneğin bu hizmetler, hesaba bağlı telefon numarası ve e-posta adresine parolanın sıfırlanma girişimleri hakkında bildirimler gönderir. İşte bu tür mesajların yaygın hale gelmesiyle siber suçlular, kurumsal kullanıcılara saldırmak için bu mekanizmayı taklit etmeye başladı. Siber saldırılar her yıl daha yoğun bir şekilde insan faktörüne dayandığından, siber güvenlik teknolojileri ilerledikçe bu tür hileler giderek daha yaygın hale geliyor.

 

Eğer halka açık bir çevrimiçi hizmet dolandırıcılık konusu olacaksa, saldırganlar genellikle gerçek bir mesajın benzerini oluşturmak için her türlü çabayı gösteriyorlar. Ancak saldırganlar dahili bir sisteme erişmeye çalışıyorlarsa doğru e-postanın nasıl görünmesi gerektiğini bilemeyecekleri için genelde benzerlerini oluşturmak zorunda kalıyorlar.

 

Bu kopya mesajlarla ilgili her şey, kullanılan dilden şüpheli mantık kurgusuna kadar tuhaf görünüyor. Aynı anda hem hesaba yeni bir telefon numarası bağlayıp hem şifre sıfırlama kodu göndermek gibi tutarsızlıklar içerebiliyor. "Destek" e-posta adresi de iletiye güvenilirlik kazandıran bir husus değil. Örneğin bir destek posta kutusunun yabancı bir alan adı üzerinde (örneğin Çince) bulunması için makul bir neden yok.

 

Bu durumda saldırganlar, hesaplarının güvenliğinden korkan kurbanlarının kırmızı “Bana Kod Gönderme” düğmesine basacağını umuyor. Bittiğinde hesap oturum açma sayfasını taklit eden bir web sitesine yönlendiriliyorlar bu da tahmin edileceği üzere şifreleri çalmaya yarıyor. Ele geçirilen posta hesabı daha sonra BEC tipi saldırılar için veya sosyal mühendislik aracılığıyla takip eden saldırılar için bilgi kaynağı olarak kullanılabiliyor.

 

Kaspersky Siber Güvenlik Uzmanı Maria Garnaeva, şunları söylüyor: “Spam ve kimlik avı saldırıları, muhtemelen en az takdir edilen siber tehdit türleridir. En sorumlu çalışanlar bile tıklama için kandırılabilirler, zira herkes yoğun bir iş gününün koşuşturmacasında odağını kaybetme eğilimindedir. İyi haber şu ki, modern siber güvenlik çözümleri genellikle uygun spam filtreleriyle donatılıyor ve çalışanların çoğu siber güvenlik hijyeni eğitimleri ile bu tür olayların oluşmasını önlemede oldukça başarılı.” 

 

Şirket Çalışanlarına Bu Durum Nasıl Açıklanmalıdır?

Siber suçluların çalışanların kimlik bilgilerini ele geçirme şanslarını en aza indirmek için onlarla şu bilgiler paylaşılabilir:

 

 • Gerçek görünse de görünmese de asla otomatik güvenlik bildirimlerindeki bağlantılara tıklanmamalıdır.
 • Bir bildirim alındığında güvenlik ayarları ve bağlantılı ayrıntıları kontrol edilmelidir. İlgili web sitesi tarayıcıda linke tıklayarak değil, adres yazılarak açılmalıdır.
 • Beceriksizce hazırlanan bildirimler göz ardı edilmeli ve silinmelidir.
 • Bildirim gerçek gibi görünüyorsa, internet servisine veya siber güvenlik görevlisine haber verilmelidir. Hedefli bir saldırının işareti olabilir.

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı

Şifre sıfırlama bildirimi dolandırıcılığı asla eskimiyor- Güncel Haberler - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

 • SOSYAL MEDYADA BİZSitemizin sosyal medya hesapları

  RASTGELE İÇERİKLER

  Sabancı Holding, 2022 Bloomberg Cinsiyet Eşitliği Endeksi’ne (GEI) Girdi- Güncel Haberler Alınan Tüm Önlemlerle KüçükÇiftlik Park’ta Etkinlikler Devam Ediyor- Güncel Haberler Ağızdaki Metalik Tadın 7 Yaygın Nedeni- Güncel Haberler Daha azıyla daha çok dünya mümkün mü- Güncel Haberler Zülfü Livaneli yeni kitabını D&R canlı yayınında Nebil Özgentürk’e anlattı- Güncel Haberler Kemalpaşa’da 2.Kadın İstihdamı Etkinliği Gerçekleştirildi- Güncel Haberler

  REYTING SONUÇLARI

  Hudutsuz Sevda, Sakla Beni, Aldatmak! 7 Aralık Perşembe Reyting sonuçları şaşırtıyot! Reyting Arenasında Zafer Kimin? 6 Aralık 2023’ün En İyi Yapımı Hangisi? Reyting Zirvesindeki Zafer: Yabani Dizisi, 5 Aralık’ta Rakiplerini Eleyerek Tahtın Sahibi Oldu! Televizyon Ekranlarının Zafer Gecesi: 4 Aralık 2023 Reyting Sonuçları ve Liderlik Koltuklarını Kim Aldı?

  © 2023 Tüm Hakları Saklıdır. ReytingTv.com

  Reyting TV - Gelecek Hayallerinin Peşini Bırakmayanlarındır

  Sponsorlar Keçiören yemek siparişi Firma logolu baskılı polar - göktürk evden eve nakliyat - Lepidolite Healing Properties - İstanbul Bachata Kursu - vizyonjet - Ankara Boşanma Avukatı - Nakliyat