Kahkaha

Bayıldım

Cool

Kızgın

Mahcup

Öğretici

Şaşkın

Suskun

Tatlı

Üzgün

Süper

TRT Belgesel Kurgu Yönetmeni Erdem Çelik genç iletişimcilerle buluştu- Güncel Haberler

Ana Sayfa » Gündem » TRT Belgesel Kurgu Yönetmeni Erdem Çelik genç iletişimcilerle buluştu- Güncel Haberler
Google News Abone Ol

Ege Üniversitesi (EÜ) İletişim Fakültesi tarafından “Sınıfta Mezun Var” etkinlikleri kapsamında söyleşi düzenlendi. Programa Kariyerine TRT Belgesel Görsel ve Kreatif İşler Müdürlüğü’nde kurgu yönetmeni olarak devam eden EÜ Radyo Televizyon ve Sinema bölümü mezunu (2013) Erdem Çelik konuk oldu. Öğr.Gör. Gaye Yiğit Verep’in moderatörlüğünü yaptığı etkinlik, EÜ İletişim Fakültesi Konferans Salonu’nda gerçekleştirildi. Öğrencilik süreci ve sektördeki tecrübelerini katılımcılar ile paylaşan Erdem Çelik, genç iletişimcilere medya sektörü ile ilgili tavsiyelerde bulundu. Öğrenciler, akademik ve idari çalışanların katıldığı konferans yoğun ilgi gördü.

 

Uzun bir aradan sonra mezun olduğu fakültede bulunmaktan büyük mutluluk duyduğunu dile getiren Çelik, “Eğitim aldığım kurumda tekrardan bu vesileyle bulunmak benim için gurur verici. Yaklaşık 10 – 12 yıl önce sizin oturduğunuz yerlerde oturuyordum. Şimdi hocalarımın bulunduğu bir ortamda bu konuşmayı yapmak tarif edilemez bir duygu. Davetleri için hocalarıma ve fakülteme teşekkürlerimi sunuyorum” dedi.

 

Öğrencilik yıllarından profesyonel iş yaşamına geçiş sürecini anlatan Çelik, Üniversite hayatı boyunca kendisine hep hedefler koyduğunu, öğrencilik yıllarında piyasada çalıştığını, kazandığı gelirlerle de teknik ekipman alarak kısa filmler, belgesel filmler çektiğine vurgu yaptı.

 

 “Kurgu yönetmenliği son 10 yılda değer kazandı”

Mesleki anlamda kurgu yönetmenliği kavramına yorum getiren Çelik Kurgu yönetmenliğinin teknik bilgi/becerinin yanı sıra tasarım yapma ve hikâye oluşturma süreçlerinde de uzmanlık gerektirdiğini ifade etti.

 

Tv yayıncılığı ve Belgesel film yapma pratiğinde dijitalleşmenin önemine dikkat çeken Erdem Çelik kurgu sürecinin bir filmin yapım sürecinin tamamını kapsayan önemli bir süreç olduğuna vurgu yaptı. Kurgu Yönetmenliğinin  son 10 yılda önem kazanan bir meslek olduğuna dikkat çekerken sanatsal bilgi ve becerilerle de bu mesleki birikimin zenginleştirilmesi gerektiğine dikkat çekti.

 

Öğrencilerle eğitimlerine yön verecek, onları sektöre hazırlayacak önemli bilgiler paylaşan Çelik, kurgu yapılabilen yazılımların zenginliğine vurgu yaparak  çok sayıda yazılım bilmenin önemine vurgu yaptı. Çelik Uluslararası yayıncılık ilkesini benimsemiş birçok medya kanalı üzerinden yazılımlar hakkında bilgi vererek sektörü takip etmenin önemli olduğunu ifade etti.

 

 “Araştırmak ve rol model almak önemli”

Medya sektöründe kalıcılık ve sürdürülebilirlik için araştırma ile bireysel gelişimin önemini vurgulayan Çelik, öğrencilere kendini gerçekleştirme sürecinde sektördeki bazı kişileri rol model aldığını böylelikle öğrenme sürecinin  daha keyifli ve verimli şekillendiğine vurgu yaptı.

 

Sevdiği ve beğendiği yönetmenlerin filmlerini izleyerek bu filmlerdeki kurgusal tekniklerin nasıl şekilllendiği noktasında yaptığı araştırmaların kendisi için büyük bir kazanım olduğunu işaret etti. Öğrenmenin hep dinamik bir güç olduğuna vurgu yapan Çelik yazılım mühendisliği üzerinde yaptığı yüksek lisansın önemine vurgu yaparak farklı disiplinlerin mesleki beceri kazanımındaki katkısını da dile getirdi.

 

Söyleşinin sonlarında kendi öğrencilik yıllarında fakültenin sahip olduğu teknik imkanların çok kısıtlı olduğunu ifade ederken şu anki sahip olduğu teknik parkur ve uygulama merkezlerinin  EÜ TV, Ege Ajans ve Radyo Ege Kampüs’ün   öğrenciler için büyük bir fırsat olduğuna dikkat çekti.

Katılımcıların Çelik’e yönelttiği sorularla devam eden konferans, plaket teslimiyle son buldu.

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı

TRT Belgesel Kurgu Yönetmeni Erdem Çelik genç iletişimcilerle buluştu- Güncel Haberler - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

 • SOSYAL MEDYADA BİZSitemizin sosyal medya hesapları

  RASTGELE İÇERİKLER

  7 milletlerarası anlaşma Resmî Gazete’de- Güncel Haberler Klarnet Virtüözü Şükrü Tunar Edremit’te Anıldı- Güncel Haberler Hasan Saltık anısına Ceylan Ertem konseri- Güncel Haberler PayCore’da Mali İşler Fatih Şahal’a emanet edildi- Güncel Haberler Gölcük Sanat Günleri İğne Oyası Teknikleri ile devam etti- Güncel Haberler Infobip ile çoklu kanaldan tekilleştirilmiş müşteri etkileşimi- Güncel Haberler

  REYTING SONUÇLARI

  Televizyon Ekranlarında Heyecanlı Mücadele: 1 Aralık Reyting Sonuçları Belli Oldu! Dizilerin Kıyasıya Yarıştığı Gecede Lider Kim? 28 Kasım Reyting Raporu 27 Kasım Pazartesi Reyting Sonuçları: Selahaddin Eyyubi, Safir, Ömer, Bambaşka Biri Kimin Zirvede? 26 Kasım Pazar Reyting Sonuçları Açıklandı! Teşkilat ve Yargı Zirvede

  © 2023 Tüm Hakları Saklıdır. ReytingTv.com

  Reyting TV - Gelecek Hayallerinin Peşini Bırakmayanlarındır

  Sponsorlar Keçiören yemek siparişi Firma logolu baskılı polar - göktürk evden eve nakliyat - Lepidolite Healing Properties - İstanbul Bachata Kursu - vizyonjet - Ankara Boşanma Avukatı - Nakliyat