DOLAR

33,0413

0.65%
EURO

36,0249

0.4%
ALTIN(gr)

2.559,20

0,41%
BİST 100

11064.85

0,41%
Yarının kadın liderleri bugünden yetişiyor- Güncel Haberler
  • Reyting TV
  • Ekonomi
  • Yarının kadın liderleri bugünden yetişiyor- Güncel Haberler
139 okunma

Yarının kadın liderleri bugünden yetişiyor- Güncel Haberler

ABONE OL
7 Haziran 2022 15:50
Yarının kadın liderleri bugünden yetişiyor- Güncel Haberler
0

BEĞENDİM

ABONE OL
Öğrenci soruyor  

Sürdürülebilir gelecek için toplumlara değer katma hedefiyle çalışan Cargill, gençlere yatırım yapmaya devam ediyor. Cargill’in Türk Eğitim Vakfı (TEV) iş birliğinde 2021 yılında hayata geçirdiği “Yarının Kadın Liderleri” programı, 120’nin üzerinde üniversite öğrencisine Türkiye’nin geleceğine ışık tutacak liderler olma yolunda mesleki donanım kazandırırken, gelecekteki başarılarının da temelini oluşturuyor. 

 

Cargill’in, Türkiye’nin geleceğine ışık tutacak kadın liderlerin yetişmesine katkı sağlamak amacıyla hayata geçirdiği “Yarının Kadın Liderleri” programı ikinci yılına başladı. Türk Eğitim Vakfı (TEV) iş birliğinde hayata geçirilen program ile 120’nin üzerinde üniversite öğrencisi destekleniyor. TEV’den burs almaya hak kazanan adaylar arasından seçilen bursiyerler, Türkiye’deki çeşitli üniversitelerin Gıda Mühendisliği, Endüstri Mühendisliği, Kimya Mühendisliği, İşletme, İşletme Mühendisliği, Veterinerlik, Zootekni ve Hukuk gibi bölümlerinde eğitim görüyor.

 

Program kapsamında gençlere burs desteğinin yanı sıra mentorluk, üretim tesislerinde yerinde eğitim, Ar-Ge projelerine katılım, seminer çalışmaları, staj, mesleki ve kişisel gelişim eğitimleri ve kitap desteği sunuluyor. Ayrıca öğrenciler, tüm dünyada Cargill’de görev alan, farklı kültürlerden farklı pozisyonlardaki kadın çalışanlar ile düzenlenen buluşmalarla Cargill’in faaliyet gösterdiği alanları birebir deneyimleme ve sektörün en iyi uygulamalarını öğrenme fırsatı yakalıyor. 

 

Tarakçıoğlu: “Toplumlar için değer yaratmaya çalışıyoruz”

Cargill Gıda Orta Doğu, Türkiye, Afrika ve Hindistan Yönetim Kurulu Başkanı ve CEO’su Murat Tarakçıoğlu, Yarının Kadın Liderleri programının Cargill’in Birleşmiş Milletler Sürdürülebilir Kalkınma Amaçları ile uyumlu Çeşitlilik, Eşitlik ve Kapsayıcılık (DEI) stratejisinin bir parçası olduğunu belirtti. Tarakçıoğlu, “Cargill olarak, toplumda pozitif etki ve değer yaratma bilinciyle adil ve eşit fırsatlar sunuyor, çeşitlilikleri kucaklıyoruz. Rol modellerinin oluşmasını ve gelişmesini desteklemek amacıyla somut adımlar atıyoruz. Cargill’in 2030 yılına kadar kadın yönetici oranını globalde yüzde 50’ye çıkarma taahhüdü var. Bugün Cargill META yönetim kurulunda yüzde 50, icra kurulunda yüzde 40 kadın ile biz bu hedefi şimdiden yakalamaya çok yaklaştık. İnsani gelişmenin sağlanması için eğitimin büyük önem taşıdığının bilincinde olarak ilköğretimden üniversiteye kadar başarılı öğrencilere kurumsal sosyal sorumluluk programlarımızla destek veriyoruz” dedi.

 

“Cargill Women’s Network üyelerimiz gençlerin yanındaki güç oluyor”

“Bursa Orhangazi’de 2006 yılında yaptırdığımız Cargill İlkokulu’nda 500 öğrenci eğitim-öğretim görüyor. Kısa bir süre önce TEVİTÖL’ün iki kimya laboratuvarını yeniledik, geleceğin bilim insanlarının yetişmesine katkılarımız devam edecek. Yarının Kadın Liderleri programıyla da TEV’in öğrenci seçme kriterlerini karşılayan üniversite öğrencilerine burs vermenin ötesinde genç kızlarımızın mesleki ve kişisel yolculuklarında yanlarındaki güç oluyoruz. Cargill Women’s Network üyelerimiz ve Young Professional Network üyelerimiz öğrencilerimizle bir araya gelerek deneyimlerini paylaşıyor. Yarının genç kadın lideri adaylarının cam tavanları nasıl yıkabileceklerini görmelerini sağlamak, kariyer fırsatları ile gelecekte başarılı ve özgüvenli bireyler olmalarına katkı sağlamak için çalışıyoruz. Amacımız; Atatürk’ün çizdiği yolda, çağdaş, ülkesi ve dünya için değer yaratmayı arzulayan, kendisine inanan, en yükseğe koyduğu hedeflerine adım adım ulaşma kararlılığına ve gücüne sahip kadınların yetişmesi.”

 

“Her bir gencimiz hayallerine bir adım daha yaklaşıyor”

TEV Genel Müdürü Banu Taşkın da programla ilgili olarak “Eğitimde fırsat eşitliği misyonuyla 55 yıldır kendini gençlere destek olmaya adamış bir kurum olan Türk Eğitim Vakfı gücünü her zaman başarılı bursiyerlerinden ve ortak hedeflerle ilerlediği eğitim dostlarından alıyor. Cargill ile 2017 yılında Burs Fonu ile başlayan iş birliğimiz daha da güçlendi. Ülkemizi yarınlara taşıyacak; fikri, vicdanı, irfanı hür nesiller yetiştirmek hedefiyle hayata geçirdiğimiz ‘Yarının Kadın Liderleri’ programı genç kızlarımız için ışık olmaya devam ediyor. ‘Yarının Kadın Liderleri’ programı, geleceğin liderleri olacak, ülkesine hizmet edecek ve diğer kadınlara ilham verecek öğrencilerimiz için çok büyük fırsatlar sunuyor. Bu programdan faydalanan öğrencilerimiz hayallerini gerçekleştirmeye bir adım daha yaklaşıyorlar. Nitelikli, özgüvenli, çağdaş Türk kadınları olarak bizi de onurlandırıyorlar. Bugün TEV bursiyerlerinin yüzde 65’i ilk işini 6 aydan kısa bir zamanda bulabiliyor ve yüzde 70’i iş hayatında aktif. Yüzde 96’sı ise daha iyi bir toplum için mevcut sorunların çözümünün bir parçası olabileceğine inanıyor. Aynı yolda ilerlemekten büyük mutluluk duyduğumuz Cargill ailesine tüm destekleri için teşekkürlerimizi sunuyoruz. Kendisi, toplumu ve ülkesi için değer yaratmayı amaçlayan her bir gencimiz için çalışmaya devam edeceğiz” dedi.

 

“Cargill ve TEV’in desteği yarınlar için umutlarımı yeşertti”

“Yarının Kadın Liderleri” programı kapsamında Cargill çalışanlarından mentorluk alan üniversite öğrencileri de görüşlerini şöyle dile getirdi:

 

Mühendislik Fakültesi Öğrencisi, TEV Bursiyeri Serap: Tez yazmaya, finallerimi yetiştirmeye çalıştığım, okul bitiyor ne yapacağım diye kaygılandığım bir dönemde böyle bir programa dâhil olmak umutlarımı yeniden yeşertti. Şu an biliyorum ki, büyük firmalara özgüvenle başvurabilirim çünkü görüşmelerde nasıl davranmalıyım, özgeçmişim nasıl olmalı ya da zorluklarla nasıl baş edeceğim, artık biliyorum.

 

Mühendislik Fakültesi Öğrencisi, TEV Bursiyeri Gül Nur: Koşulların böylesine zor olduğu bir dönemde elimden tuttukları için Türk Eğitim Vakfı’na ve Cargill’e sonsuz teşekkürlerimi sunuyorum. Bize verdikleri emek gerçekten çok kıymetli. Bu süreçte sadece maddi olarak değil kendimi geliştirmek ve yeni şeyler öğrenmek adına da büyük destek aldım.

 

Mühendislik Fakültesi Öğrencisi, TEV Bursiyeri Özlem: Hedefim örnek bir kadın mühendis olmak. Bu program sayesinde mülakat simülasyonu, geleceğin meslekleri, iş hayatı ile ilgili birçok konuda bilgi edindim. Mühendislik eğitimimi ilk uygulayabildiğim fabrika Cargill oldu.

 

Mühendislik Fakültesi Öğrencisi, TEV Bursiyeri Başak: TEV ve Cargill’in Türk kadınlarının güçlenmesine odaklı bu programının gerçekten de öğrencilere çok şey kattığını düşünüyorum.

 

Veterinerlik Fakültesi Öğrencisi, TEV Bursiyeri Esvan: İş hayatında başarılı kadınları dinlemek, gerçekten çok farklı bir deneyim. Bu harika programı hayata geçiren, emeği geçen herkese teşekkür ederim.

 

Mühendislik Fakültesi Öğrencisi, TEV Bursiyeri İpek: Kariyerine henüz başlamamış benim gibi genç kadınlar için iş hayatında başarılı insanların tecrübelerini dinleyebilme, onlara soru sorabilme ve iletişim kurabilme imkânı verdikleri için TEV ve Cargill ailesine çok teşekkür ederim.

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı

En az 10 karakter gerekli
Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.


HIZLI YORUM YAP

  reklam ver

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.

Sponsorlar: Kocaeli anahtar teslim tadilat - Tanıtım yazısı satın al - Seo paketleri - Malatya rent a car - nakliyat - Boşanma Avukatı - akor - en iyi evden eve nakliyat - evden eve nakliyat - Lepidolite Healing Properties - Nakliyat