Kahkaha

Bayıldım

Cool

Kızgın

Mahcup

Öğretici

Şaşkın

Suskun

Tatlı

Üzgün

Süper

Beyoğlu Kültür Yolu Festivali’nin son gününde sabah Türk müziği, akşam caz- Güncel Haberler

Ana Sayfa » Kültür Sanat » Beyoğlu Kültür Yolu Festivali’nin son gününde sabah Türk müziği, akşam caz- Güncel Haberler
Google News Abone Ol

Kültür ve Turizm Bakanlığının beş şehirde çok daha kapsayıcı etkinliklerle yaygınlaştırdığı Türkiye Kültür Yolu Festivalleri bünyesinde düzenlenen Beyoğlu Kültür Yolu Festivali’nin son gününde de ziyaretçiler kültür ve sanata doydu. Cumhurbaşkanlığı Klasik Türk Müziği Korosu, AKM Tiyatro Salonu’nda Türk müzik kültürünün en kadim makamlarından “Bûselik”i merkeze aldığı bir konser verirken, akşam aynı salonda bu kez çağdaş caz sahnesinin usta trompetçilerinden Avishai Cohen, eklektik projesi “Big Vicious” ile izleyicilerle buluştu.

 

1 Ekim’den bu yana 23 gün boyunca sanatseverleri 1000’den fazla etkinlikle buluşturan Beyoğlu Kültür Yolu Festivali dün sona erdi. Festival, son gününde de konserden tiyatroya, çocuk etkinliklerinden gösterilere her yaştan insanın kendi beğenisine uygun kültür sanat etkinliklerine sahne oldu. Cumhurbaşkanlığı Klasik Türk Müziği Korosu, AKM Tiyatro Salonu’nda, Türk müzik kültürünün en kadim makamlarından “Bûselik”i merkeze aldığı repertuvarıyla seyircilerin karşısına çıktı. Itrî, Sultan III. Selim, Recep Çelebi, Dede Efendi, Şakir Ağa, Nikolaki ve İsmail Hakkı Bey gibi büyük bestekârların peşrev, beste, ağır semai, yürük semai, şarkı ve saz semaisi şekillerindeki eserlerin seslendirildiği konseri Mehmet Güntekin yönetti. İzleyiciler, Ezgi Köker Aldemir’in solistliğinde gerçekleşen konseri ayakta alkışladı. AKM Tiyatro Salonu’nda akşam ise çağdaş caz sahnesinin usta trompetçilerinden Avishai Cohen’i ağırladı. Cohen, eklektik projesi “Big Vicious” ile izleyicilerle buluştu.

 

Galata Mevlevihanesi ve Taksim Camii Kültür Merkezi’nde özel konserler

Festivalin ilk gününden bu yana Mevlevi Alayı’ndan sema ayinine ziyaretçilerine dolu dolu anlar yaşatan Galata Mevlevihanesi’nde, M. Fatih Çıtlak’ın anlatımı ve Yüce Gümüş’ün sanat yönetmenliğinde İrfan Meclisi & Asitane Meşkleri özel konseri düzenlendi. Ayrıca sema, semah ve devran özel kapanış programı da ziyaretçilerle buluştu. Taksim Camii Kültür Merkezi’nde de Ahmet Özhan, “Gönül Yolu” adıyla bir konser verdi.

 

Fotomaraton kazananları ödüllerine kavuştu

Müzikten müzayedeye uzanan etkinlikleriyle ziyaretçilere festival boyunca keyifli anlar yaşatan Çukurcuma Antika ve Sanat Festivali’nde kapanış müzayedesi gerçekleştirildi. Fotoğraf Organizasyonları Derneği’nin (FOTON) düzenlediği ve festivalin ilk günü 2500 kişinin katılımıyla yapılan fotomaraton etkinliğinin kazananları da Tarık Zafer Tunaya Kültür Merkezi’nde düzenlenen törenle ödüllerine kavuştu.

 

Türkan Şoray da festivalin konuğu oldu

Festival, Türk sinemasının usta oyuncusu Türkan Şoray’ı da ağırladı. Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Ahmet Misbah Demircan’ın “gönlümüzdeki abide şahsiyet” diyerek takdim ettiği usta sanatçı, Atatürk Kültür Merkezi’nin dış alanında kurulan Türk Telekom Açık Hava Sahnesi’nde düzenlenen ‘Türk Telekom Prime Açık Hava Sineması’ etkinliğinde izleyicilerle buluştu. “Selvi Boylum Al Yazmalım” filminin gösterimi öncesi hayranlarıyla bir araya gelen Türkan Şoray, “Bu festivalin binlerce kişiye ulaşması kültür ve sanat açısından çok değerli. O nedenle yıllarca sürmesini diliyorum” dedi. Kendisini büyük bir coşkuyla karşılayan izleyicilere, “Filmi muhtemelen izlemişsinizdir ama Asya’yı bir de benimle izleyin” diyen Türkan Şoray, daha sonra hayranlarıyla birlikte filmi izledi.

 

Konserler müzikseverlerle buluştu

Grand Pera Emek Sahnesi’nde flamenko ve dans eşliğinde Paquilo Ezgi Anıl, AKM Türk Telekom Açık Hava Sahnesi’nde Fatma Turgut, Galataport İstanbul Saat Kulesi Meydanı Açık Hava Sahnesi’nde Merve Özbey, Şişhane Meydan Açıkhava Sahnesi’nde de Simge müzikseverlere unutulmaz bir gece yaşattı.

Kaynak: (BYZHA) – Beyaz Haber Ajansı

Beyoğlu Kültür Yolu Festivali’nin son gününde sabah Türk müziği, akşam caz- Güncel Haberler - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

 • SOSYAL MEDYADA BİZSitemizin sosyal medya hesapları

  RASTGELE İÇERİKLER

  16 Nisan 2022 Cumartesi Reyting sonuçları: Birinci kim? Gönül Dağı mı, Kardeşlerim mi? Alanya’da kırsal yollarda bakım-onarım- Güncel Haberler Eğitimci-Yazar Tuğba Coşkuner; Dünya Küçük Bir Köy Haline Geldi- Güncel Haberler Gölcüklü Öğrenciler Dokuma Kursunda El Becerilerini Sanata Dönüştürdü- Güncel Haberler İstanbul’a İspanyol Objektifi: Tabernero’nun Sergisi Barış Manço Kültür Merkezi’nde- Güncel Haberler Anne Adayının Diş Sağlığı Bebeğin Gelişimini de Etkiliyor- Güncel Haberler

  REYTING SONUÇLARI

  Televizyon Ekranlarının Zafer Gecesi: 4 Aralık 2023 Reyting Sonuçları ve Liderlik Koltuklarını Kim Aldı? 3 Aralık 2023 Pazar Günü Reyting Sonuçları Açıklandı! Pazar Gecesi Ekranların Zirvesinde Hangi Programlar Var? 2 Aralık Cumartesi Reyting sonuçları Televizyon Ekranlarında Heyecanlı Mücadele: 1 Aralık Reyting Sonuçları Belli Oldu!

  © 2023 Tüm Hakları Saklıdır. ReytingTv.com

  Reyting TV - Gelecek Hayallerinin Peşini Bırakmayanlarındır

  Sponsorlar Keçiören yemek siparişi Firma logolu baskılı polar - göktürk evden eve nakliyat - Lepidolite Healing Properties - İstanbul Bachata Kursu - vizyonjet - Ankara Boşanma Avukatı - Nakliyat