Ege’de Güzel Sanatlar Bölümü son sınıf öğrencilerinden “Tutulma” Sergisi- Güncel Haberler
  • Reyting TV
  • Kültür Sanat
  • Ege’de Güzel Sanatlar Bölümü son sınıf öğrencilerinden “Tutulma” Sergisi- Güncel Haberler
124 okunma

Ege’de Güzel Sanatlar Bölümü son sınıf öğrencilerinden “Tutulma” Sergisi- Güncel Haberler

ABONE OL
15 Haziran 2022 13:20
Ege’de Güzel Sanatlar Bölümü son sınıf öğrencilerinden “Tutulma” Sergisi- Güncel Haberler
0

BEĞENDİM

ABONE OL
Öğrenci soruyor  

Ege Üniversitesi  (EÜ) Eğitim Fakültesi Güzel Sanatlar Eğitimi Bölümü son sınıf öğrencilerinin yıl sonu bitirme projelerinin yer aldığı “Tutulma” sergisi sanatseverlerle buluştu.  

 

Eğitim Fakültesi Güzel Sanatlar Eğitimi Bölüm Başkanı Prof. Dr. Merih Tekin Bender ve Dr. Öğr. Üyesi Emine Halıçınarlı’nın danışmanlığında “Anasanat Atölye VI” dersi kapsamında Güzel Sanatlar Eğitimi Bölümü 4’üncü sınıf öğrencilerinin yıl sonu grup proje sergisi Güzel Sanatlar Eğitimi Bölümü Sanat Galerisi’nde gerçekleştirildi. Açılışa, EÜ Eğitim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Alper Başbay ile Dekan Yardımcıları Doç. Dr. Bahadır Namdar ve Doç. Dr. Öner Uslu, Güzel Sanatlar Eğitimi Bölümü Başkanı Prof. Dr. Merih Tekin Bender ve Öğr. Üyesi Emine Halıçınarlı, akademisyenler ile öğrenciler katıldı. Açılışın ardından katılımcılar ve sanatseverler, sergiyi gezdi. Sergide video da barındıran çağdaş bir sanat yerleştirmesi sunuldu.

 

“Sanatla eğitimi birleştirip insanlara dokunabilmek çok önemli”

Dekan Prof. Dr. Alper Başbay, “Elinize sağlık hepinizin emeğinizin karşılığını alıyorsunuz. Burada edindiğiniz bilgi, beceri ve deneyimi eğitsel formasyonunuzla harmanlamanız çok güzel. Bireylerin zihinlerini açacak olan sanat ve onlara yön verecek olan eğitimdir. Bu anlamda sanatla eğitimi birleştirip insanlara dokunabilmek çok önemli. Bu nedenle hep yanınızdayız ve yanınızda olmaya devam edeceğiz” dedi.

 

Prof. Dr. Merih Tekin Bender, “Bugün son sınıf öğrencilerimizin grup mezuniyet proje sergisini açmak üzere bir araya toplandık. Son sınıf öğrencilerimiz her yıl geleneksel olarak kendi bireysel çalışmalarının yanı sıra bir sanat projesi yaparak bölümümüzden mezun oluyorlar. Her yıl sorgulayan ve sorgulatan işler üzerine projeler gerçekleşiyor. Bu yıl ise bir adım ileri taşıyıp, doğrudan sorgulamanın merkezine, beyne odaklandık” diye konuştu.

 

“Sanatın malzemesi değişimdir”

Dr. Öğr. Üyesi Emine Halıçınarlı, “Bu kez resim sergisi bağlamında tasarım sergisi var. Sanatın malzemesi değişimdir. Malzemeden dolayı verdiği etki değişse de kuralları vardır ki sizi oraya hapseder ve oradan çıkamazsınız. Onun kurallarına göre oynamalısınız. Bunlardan biri tür diğeri ritim diğeri harmoni ve hepsinin toplamı olan denge. Bunlar yoksa sanat sizin onunla oynamanıza izin vermez. Bir kavramla hareket ediyoruz ama bu kavram bizi sanatın kurallarıyla oynamaya davet ediyor. Bu bağlamda zor bir süreçle gerçekleşen bir konuydu. Çıkış noktaları projelerle sunuldu ama sınıftan bir arkadaşımızın çalışması üzerinde hem fikir kıldık ve onu tüm öğrenci grubu ile geliştirdik” dedi.

 

“Yansıttıklarımız toplumsal birikimle etkileşim içindedir”

Serginin çıkış noktası hakkında konuşan EÜ Eğitim Fakültesi Sanat Eğitimi Bölümü 4. sınıf öğrencisi Nazmi Emir Yılmaz, “Yaşam içindeki rollerimizi ve gelişimimizi önemli ölçüde etkileyen algılarımızın merkezi beyindir. Tüm duyum, sezgi ve işlem gücümüzün oluşması da zihinsel süreçlerin işleyişine bağlıdır ve edindiğimiz etkiler izdüşüm olarak birikmektedir. Bize yansıyanlar ve bizim yansıttıklarımız da hem bizim hem de toplumsal birikimle etkileşim içindir. Bu sergi için sergi salonunun ortasına yerleştirdiğim havada asılı strafor köpüğünden oluşturulmuş bir beyin maketi hazırladım. Etrafını saran asetat kâğıdıyla saydam bir kitap sayfası izlenimi vermeye çalıştım. Aralarından verilen ışıkla beyinin üstüne yansımalar düşüyor. Beyinden yere yansıyan küçük ışık süzmesiyle beynin yansıması yer alıyor” diye konuştu.

 

Sergi açılışında aynı zamanda Öğretim Görevlisi Heykeltıraş Tamer Ersoy, Güzel Sanatlar Eğitimi Bölümüne kendi yapmış olduğu Atatürk büstünü bağışladı. Dekan Prof. Dr. Alper Başbay, heykel sanatçısına teşekkür belgesi takdim etti. 

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı

En az 10 karakter gerekli
Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.


HIZLI YORUM YAP

  reklam ver

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.

Sponsorlar: - Tanıtım yazısı satın al - Seo paketleri - Malatya rent a car - nakliyat - Boşanma Avukatı - en iyi evden eve nakliyat - evden eve nakliyat - Lepidolite Healing Properties - Nakliyat