Kahkaha

Bayıldım

Cool

Kızgın

Mahcup

Öğretici

Şaşkın

Suskun

Tatlı

Üzgün

Süper

İnşaat malzemeleri sanayisi, 30 milyar doları aşarak tarihin en yüksek ihracatını gerçekleştirdi- Güncel Haberler

Ana Sayfa » Ekonomi » İnşaat malzemeleri sanayisi, 30 milyar doları aşarak tarihin en yüksek ihracatını gerçekleştirdi- Güncel Haberler
Google News Abone Ol

Türkiye İMSAD tarafından hazırlanan İnşaat Malzemeleri Sanayi Dış Ticaret Endeksi Aralık 2021 yılı sonuçları açıklandı. İnşaat malzemeleri sanayi ihracatı yüzde 46,2 artışla 30,88 milyar dolara ulaşarak endeksin ölçülmeye başlandığı 2013 yılından bu yana tarihi zirvesini yaptı. 2021 yılında miktar olarak 64,79 milyon ton ihracat yapılırken ortalama ihracat birim fiyatı ise 0,35 dolar/kg’dan 0,48 dolar/kg’a yükseldi. 

 

Türkiye İMSAD tarafından hazırlanan İnşaat Malzemeleri Sanayi Dış Ticaret Endeksi 2021 yılı sonuçlarına göre; küresel tedarik zincirlerindeki değişimin de etkisiyle, Türkiye’de üretilen inşaat malzemeleri yıl boyunca dış pazarlardan yüksek bir ilave talep gördü. Bu yüksek taleple inşaat malzemeleri ihracatı 2021 yılında yüzde 46,2 artarak 30,88 milyar dolara ulaştı ve endeksin ölçülmeye başlandığı 2013 yılından bu yana sektör tarihinin rekorunu kırdı. 2021 yılında ihracat, miktar olarak yüzde 8,2 artış kaydederek 64,79 milyon ton olarak gerçekleşti. Ortalama ihracat birim fiyatı ise 2020 yılında 0,35 dolar/kg iken 2021 yılında, emtia fiyatlarındaki artışların da etkisiyle yüzde 36 arttı ve 0,48 dolar/kg’a ulaştı. 

 

Aralıkta yılın en yüksek ikinci aylık ihracatı gerçekleşti

İnşaat malzemeleri sanayi dış ticareti özellikle ihracat birim fiyatlarındaki artışların da desteğiyle aralık ayında yüksek performansını sürdürdü. 2021 Aralık ayında 2,98 milyar dolarla yılın en yüksek ikinci aylık ihracat rakamına ulaşıldı. 

Aralık ayında inşaat malzemeleri ihracatı miktar olarak yüksek seviyesini koruyarak 5,44 milyon ton olarak gerçekleşti.

İnşaat malzemeleri sanayi ihracatında, küresel tedarik zincirlerindeki değişimin yarattığı olumlu etki sürerken, aralık ayında salgının artışı ve başlayan kısıtlamalara rağmen erişilen yüksek seviye korundu.

İnşaat malzemeleri sanayi ortalama yıllık ihracat birim fiyatı, aralık ayında geçen yılın aralık ayına göre yüzde 34,2 arttı. 2020 yılı aralık ayında 0,41 dolar/kg olan ortalama ihracat birim fiyatı 2021 yılı aralık ayında 0,55 dolar/kg seviyesine yükseldi.

2021 yılı aralık ayında inşaat malzemeleri ithalatı, döviz kurlarında yaşanan artışa rağmen 861 milyon dolara ulaştı. Aralık ayında 273 bin 747 ton ile yılın en yüksek aylık ithalatı gerçekleşti. Miktar olarak da ithalat bir önceki aya göre arttı. İnşaat malzemeleri sanayi ithalat birim fiyatı 2021 yılı aralık ayında 3,14 dolar/kg oldu. Aylık ortalama ithalat birim fiyatı son beş aydır 3 doların üzerinde gerçekleşiyor. 

 

En yüksek ihracat demir çelik ürün grubunda oldu

Endeks sonuçlarına göre, alt sektörlerde izlenen 8 ürün grubunun tamamında 2021 yılında ihracat değer olarak yükseldi. En yüksek ihracat 12,76 milyar dolar ile demir çelik ürün grubunda gerçekleşti. İkinci sırada 5,51 milyar dolar ile mineral, taş ve toprak ürünleri, üçüncü sırada ise 4,49 milyar dolar ile metal bazlı ürünler yer aldı.

Değer olarak 2021 yılında ihracatını en çok artıran ürün grubu, yüzde 63,9 ile metal bazlı ürünler oldu. Demir çelik ürünlerinde yüzde 60,9, ağaç ve ahşap ürünlerinde ise yüzde 46,9 artış gerçekleşti.

2021 yılında 8 alt ürün grubunun tamamında ortalama ihracat birim fiyatı yükselirken, en yüksek birim fiyat artışı yüzde 36,2 ile demir çelik ürünlerinde gerçekleşti. Demir çelik ürünleri ortalama ihracat birim fiyatları 0,65 dolar/kg’den 0,88 dolar/kg’ye yükseldi.

Elektrik malzemeleri ve teçhizatları 6,99 dolar/kg ile en yüksek ortalama ihracat birim fiyatına sahip alt ürün grubu oldu.

 

Aralıkta tüm alt sektörlerde yüksek ihracat performansı gerçekleşti

2021 yılı aralık ayında inşaat malzemeleri ihracat performansında alt sektörlerde birbirine benzer eğilimlerle güçlü sonuçlar elde edildi. Miktar, değer ve birim fiyatlar olarak ihracatta eğilimler genellikle artış yönünde oldu. Aralık ayında hem talep artışı hem de küresel fiyat artışları alt sektörlerin ihracatlarına olumlu yansıdı.    

2021 yılı aralık ayında 8 alt ürün grubunun tamamında ortalama ihracat birim fiyatları, küresel emtia ve nihai ürün fiyatlarındaki artışın da etkisiyle 2020 yılı aralık ayına göre oldukça yükseldi. 

2021 yılı aralık ayında demir çelik ürünlerin ortalama ihracat birim fiyatları geçen yılın aynı ayına göre yüzde 40,3 yükseldi. Mineral, taş ve toprak ürünlerin ortalama ihracat birim fiyatı geçen yılın aynı ayına göre yüzde 14 arttı. Elektrik malzemeleri ve teçhizatları ortalama ihracat birim fiyatı yüzde 22,9, ağaç ve ahşap ürünlerin yüzde 30,5 ve metal bazlı ürünlerin yüzde 25,3 yükseliş kaydetti.

2021 yılının aralık ayında alt ürün grubunun 7’sinde ihracat miktar olarak geçen yılın aralık ayının üzerinde gerçekleşti.

2021 yılı aralık ayında en yüksek ihracat miktar artışı yüzde 54,1 ile yalıtım malzemelerinde meydana geldi. Metal bazlı ürünlerin ihracat miktar artışı yüzde 34,3, prefabrik yapıların miktar artışı yüzde 21,2 oldu. Miktar olarak demir çelik ürünleri ihracatı ise yüzde 4,3 yükseldi.       

Aralık ayında 8 alt ürün grubunun tamamında ihracat değer olarak önemli artışlar kaydetti. Bu yüksek artışlarda fiyat artışlarının etkisi de bulunuyor.

2021 yılı aralık ayında değer olarak en yüksek ihracat artışı yüzde 68,3 ile metal bazlı ürünlerde gerçekleşirken, yalıtım malzemelerinde yüzde 57,1, prefabrik yapılarda yüzde 52,9 ve demir çelik ürünlerinde yüzde 47,9 artış oldu.          

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı

İnşaat malzemeleri sanayisi, 30 milyar doları aşarak tarihin en yüksek ihracatını gerçekleştirdi- Güncel Haberler - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

 • SOSYAL MEDYADA BİZSitemizin sosyal medya hesapları

  RASTGELE İÇERİKLER

  KKTC Sağlık Bakanlığı, Yakın Doğu Üniversitesi’nin geliştirdiği PCR Tanı ve Varyant Analiz Kitinin kullanımına onay verdi!- Güncel Haberler Sevgililer Günü dönemine özel muhteşem tatil kampanyası Metropol İstanbul’da- Güncel Haberler Vajinismus Tedavisinde 5 Önemli Kural- Güncel Haberler Tüpraş, Otonom Robotların Saha Denemelerine Başladı- Güncel Haberler EÜ İşletme Topluluğu “Dijitali Pazarla” etkinliğine ev sahipliği yaptı- Güncel Haberler Müzik Dünyasına Sayısız İsim Kazandıran Kenan Doğulu’dan Yeni Bir Yetenek Daha- Güncel Haberler

  REYTING SONUÇLARI

  Reyting Arenasında Zafer Kimin? 6 Aralık 2023’ün En İyi Yapımı Hangisi? Reyting Zirvesindeki Zafer: Yabani Dizisi, 5 Aralık’ta Rakiplerini Eleyerek Tahtın Sahibi Oldu! Televizyon Ekranlarının Zafer Gecesi: 4 Aralık 2023 Reyting Sonuçları ve Liderlik Koltuklarını Kim Aldı? 3 Aralık 2023 Pazar Günü Reyting Sonuçları Açıklandı! Pazar Gecesi Ekranların Zirvesinde Hangi Programlar Var?

  © 2023 Tüm Hakları Saklıdır. ReytingTv.com

  Reyting TV - Gelecek Hayallerinin Peşini Bırakmayanlarındır

  Sponsorlar Keçiören yemek siparişi Firma logolu baskılı polar - göktürk evden eve nakliyat - Lepidolite Healing Properties - İstanbul Bachata Kursu - vizyonjet - Ankara Boşanma Avukatı - Nakliyat