Kahkaha

Bayıldım

Cool

Kızgın

Mahcup

Öğretici

Şaşkın

Suskun

Tatlı

Üzgün

Süper

“Kültüre Erişim Platformu”nun İkinci Toplantısı İstanbul’da Gerçekleştirildi- Güncel Haberler

Ana Sayfa » Kültür Sanat » “Kültüre Erişim Platformu”nun İkinci Toplantısı İstanbul’da Gerçekleştirildi- Güncel Haberler
Google News Abone Ol

Kültüre erişimin temel bir insan hakkı olduğu ve bu hakkın herkes için eşit koşullarda sağlanması gerektiğinden hareketle oluşturulan “Kültüre Erişim Platformu”nun fiziki olarak gerçekleştirilen ikinci toplantısı 25-26 Mayıs tarihlerinde İstanbul’da yapıldı.

Puruli Kültür Sanat tarafından sinema eserleri ve etkinliklerine erişimin önündeki engelleri tanımlamak ve bu engellere çözüm önerileri üretmek için yürütülen “Döngüyü Kırmak: Erişilebilir Sinema” projesi kapsamında ilk buluşması çevrim içi olarak 21 Aralık 2021 tarihinde yapılan “Kültüre Erişim Platformu”, ikinci kez fiziksel olarak buluştu. 25-26 Mayıstarihlerinde İstanbul’da gerçekleştirilen toplantıda, Türkiye’de kültür ve sanata erişim alanında çalışan ya da düzenledikleri kültür-sanat etkinliklerinde erişilebilirlik pratiklerine yer veren kurumlar bir araya getirilerek, bu kurumlar arasındaki diyaloğu artırma ve alandaki problemler ile olası işbirliği imkânları üzerine sunum ve tartışmalar gerçekleştirildi.

 

Kültür faaliyetlerinin herkes tarafından erişilebilir olması amacıyla çalışmalarını sürdüren “Kültüre Erişim Platformu” toplantısının ilk gününde, katılımcı kurumlar yürüttükleri projeler hakkında birbirlerini bilgilendirirken, kültür-sanat etkinliklerine erişimin önünü tıkayan nedenler hakkında konuştular. “Döngüyü Kırmak: Erişilebilir Sinema” projesinin çıktılarına dair bir sunumun da gerçekleştirildiği toplantının ilk günü, katılımcıların görüş ve önerilerinin alınmasının ardından kapanış yaptı.

 

“Kültüre Erişim Platformu” Olarak Birlikte Hareket Etmenin Önemi Vurgulandı

Toplantının ikinci gününde “Kültüre Erişim Platformu Manifestosu”nun sunumu yapılırken, platformun çalışma biçimi ve kültürel alanda erişilebilirliği artırmak amacıyla ortak eylem noktasında yapılabilecekler konuşuldu. Bu konuda kurulabilecek olası işbirliklerinin de tartışıldığı “Kültüre Erişim Platformu” toplantısında kültüre erişimin bir hak olduğu ve bu konuda ne tür düzenlemeler yapılabileceği konuşulurken, platform olarak ortak inisiyatifle hareket etmenin önemine değinildi. 

 

“Kültüre Erişim Platformu”nun İstanbul’da gerçekleştirilen toplantısında Uluslararası 2 Yaka Film Festivali, Alternatif Yaşam Derneği, Bozcaada Caz Festivali, British Council, Dem Derneği, Engelsiz Erişim Derneği, Erişilebilir Her Şey, Katadrom Art, Kırkayak Kültür ve Zeugma Film Festivali, PinGOin, Sabancı Vakfı, Sesli Betimleme Derneği, SineBU ve Turkcell Hayal Ortağım gibi kurum ve kuruluşların temsilcileri yer aldı. 

 

“Döngüyü Kırmak: Erişilebilir Sinema” projesi, Avrupa Birliği’nin finansal desteğiyle, Sivil Toplum Destek Programı III. Dönem kapsamında Puruli Kültür Sanat tarafından yürütülüyor.

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı

“Kültüre Erişim Platformu”nun İkinci Toplantısı İstanbul’da Gerçekleştirildi- Güncel Haberler - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

 • SOSYAL MEDYADA BİZSitemizin sosyal medya hesapları

  RASTGELE İÇERİKLER

  Y ve Z kuşağı evcil hayvanlarına daha çok özen gösteriyor- Güncel Haberler Koçtaş’tan Büyüme Atağı- Güncel Haberler Çevre ve Sağlık, Göç, Girişimcilik ve Dijital Kadın Gözüyle IAS’22’de Ele Alındı- Güncel Haberler Okula dönüş heyecanı iyilikle buluşuyor- Güncel Haberler Sakıp Sabancı Müzesi’nin Yeni Sergisi “Şehzade’nin Sıra Dışı Dünyası: Abdülmecid Efendi” Ziyarete Açıldı- Güncel Haberler Burhaniye Belediyesi Burs Desteği Devam Ediyor- Güncel Haberler

  REYTING SONUÇLARI

  Televizyon Ekranlarında Heyecanlı Mücadele: 1 Aralık Reyting Sonuçları Belli Oldu! Dizilerin Kıyasıya Yarıştığı Gecede Lider Kim? 28 Kasım Reyting Raporu 27 Kasım Pazartesi Reyting Sonuçları: Selahaddin Eyyubi, Safir, Ömer, Bambaşka Biri Kimin Zirvede? 26 Kasım Pazar Reyting Sonuçları Açıklandı! Teşkilat ve Yargı Zirvede

  © 2023 Tüm Hakları Saklıdır. ReytingTv.com

  Reyting TV - Gelecek Hayallerinin Peşini Bırakmayanlarındır

  Sponsorlar Keçiören yemek siparişi Firma logolu baskılı polar - göktürk evden eve nakliyat - Lepidolite Healing Properties - İstanbul Bachata Kursu - vizyonjet - Ankara Boşanma Avukatı - Nakliyat