LeasePlan Türkiye’den Geleceğin Mimarı Çocukların Eğitimi İçin Destek!- Güncel Haberler
  • Reyting TV
  • Eğitim
  • LeasePlan Türkiye’den Geleceğin Mimarı Çocukların Eğitimi İçin Destek!- Güncel Haberler
188 okunma

LeasePlan Türkiye’den Geleceğin Mimarı Çocukların Eğitimi İçin Destek!- Güncel Haberler

ABONE OL
8 Haziran 2022 12:30
LeasePlan Türkiye’den Geleceğin Mimarı Çocukların Eğitimi İçin Destek!- Güncel Haberler
0

BEĞENDİM

ABONE OL
Öğrenci soruyor  

LeasePlan Türkiye’nin Desteğiyle Tohum Otizm Vakfı Sınıf Donanımı Projesinin 144. Özel Eğitim Sınıfı Elazığ’da Açıldı! 

 

Dünyanın en büyük filo kiralama şirketlerinden biri olarak beş kıtada ve 29 ülkede dev bir araç filosunu yöneten LeasePlan’in ülkemizdeki ofisi LeasePlan Türkiye, geleceğin mimarı çocukların eğitimi için yeni bir iş birliğine daha imza attı. Bu kapsamda Tohum Otizm Vakfı Sınıf Donanımı Projesi çerçevesince LeasePlan Türkiye’nin desteğiyle otizmli çocukların ihtiyaçlarını karşılayacak özel eğitim materyalleri ile donatılan Elazığ’daki sınıfın açılışı gerçekleştirildi. 

 

Tohum Otizm Vakfı’nın Otizm Spektrum Bozukluğu (OSB) tanısı olan çocuklar ve gençlerin, tek çareleri olan eğitime ulaşmalarını sağlamak, çağdaş toplum koşullarında yaşamlarını sürdürebilmelerine yönelik gereksinimlerini karşılamak ve ihtiyacı olan devlet okullarına materyal desteği sunmak amacıyla yürütülen Sınıf Donanımı Projesi tüm hızıyla devam ediyor. Proje kapsamında; materyal donatılan 144. özel eğitim sınıf açılışı, dünyanın en büyük filo kiralama şirketlerinden biri olarak beş kıtada ve 29 ülkede dev bir uluslararası araç filosunu yöneten LeasePlan’in ülkemizdeki ofisi LeasePlan Türkiye’nin desteğiyle Şehit Mehmet Akpınar İlkokulu’nda gerçekleşti. 

 

LeasePlan Türkiye’nin desteği ve Elazığ İl Milli Eğitim Müdürlüğü iş birliğiyle gerçekleştirilen özel sınıfın açılış törenine; Elazığ RAM Müdür Yardımcısı Nejdet Aksakal, Elazığ İl Milli Eğitim Müdür Yardımcısı Fatih Kömürlü, Elazığ Temel Eğitim Şube Müdürü Metin Batur, Şehit Mehmet Akpınar İlkokulu Müdürü Fethi Ahmet Ensari, LeasePlan Türkiye Genel Müdürü Türkay Oktay ve Satış ve Pazarlama Direktörü Barbaros Aytar ile Tohum Otizm Vakfı Eğitim ve Ar-Ge Direktörü Nursinem Şirin katıldı. 

Türkiye’nin dört bir yanında özel eğitim sınıfları açıldı!

Tohum Otizm Vakfı tarafından özel eğitim sınıflarının ideal hale getirilmesi amacıyla hayata geçirilen “Sınıf Donanımı Projesi” kapsamında Türkiye’nin dört bir yanında bugüne kadar;  İzmir, Zonguldak, Mardin, Çanakkale, Sivas, Batman, Antalya, Artvin, Diyarbakır, İstanbul, Balıkesir, Mardin, Muş, Van, Bursa, Ankara, Ardahan, Manisa, Şanlıurfa, Muğla, Hatay, Konya, Tekirdağ, Giresun illerinde 143 özel eğitim sınıfı açılmış, ailelere ve öğretmenlere yönelik özel eğitimler verilmiştir.

 

Otizmin günümüzde bilinen tek çaresi, erken tanı ve sürekli, yoğun, özel eğitimdir

Bugün dünyada her 44 çocuktan 1’i otizm riski ile dünyaya geliyor. Bu rakam her yıl artış eğilimi gösteriyor. 

 

Doğuştan gelen ve genellikle yaşamın ilk yıllarında fark edilen gelişimsel bir farklılık olan otizmin başlıca belirtileri arasında; başkalarıyla göz teması kurmamak, ismi söylendiğinde bakmamak, konuşmada gerilik, parmağıyla ile istediği şeyi gösterememek, akranlarının oynadığı oyunlara ilgi göstermemek, sallanmak, çırpınmak, parmak ucunda yürümek, dönen nesnelere karşı aşırı ilgi ve takıntılı davranışlar sayılabiliyor. 

 

Ailelerin çocuklarında aynı yaştaki diğer akranlarından farklı davranışlar ve belirtiler gözlemleniyorsa vakit kaybetmeden otizm konusunda uzman bir çocuk ergen psikiyatristine başvurmaları gerekiyor. Bilimsel araştırmalar, erken tanı ve doğru bir eğitim yöntemi ile yoğun olarak eğitim alan çocukların yaklaşık yüzde ellisinde otizmin belirtilerinin kontrol altına alınabildiğini, gelişim sağlanabildiğini, hatta bazı otizmli çocukların ergenlik yaşına geldiklerinde diğer arkadaşlarından farkı kalmadığını gösteriyor.

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı

En az 10 karakter gerekli
Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.


HIZLI YORUM YAP

  reklam ver

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.

Sponsorlar: - Tanıtım yazısı satın al - Seo paketleri - Malatya rent a car - nakliyat - Boşanma Avukatı - en iyi evden eve nakliyat - evden eve nakliyat - Lepidolite Healing Properties - Nakliyat