DOLAR 32,5340 0.24%
EURO 34,6777 0.37%
ALTIN 2.497,550,46
BIST 9.691,461,50%
BITCOIN 20667690,42%
İstanbul
20°

PARÇALI BULUTLU

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

Lenovo, güçlü stratejisi ve inovasyon yatırımları ile 2022 yılına rekor kırarak girdi- Güncel Haberler
 • Reyting TV
 • Teknoloji
 • Lenovo, güçlü stratejisi ve inovasyon yatırımları ile 2022 yılına rekor kırarak girdi- Güncel Haberler
291 okunma

Lenovo, güçlü stratejisi ve inovasyon yatırımları ile 2022 yılına rekor kırarak girdi- Güncel Haberler

ABONE OL
28 Şubat 2022 15:50
Lenovo, güçlü stratejisi ve inovasyon yatırımları ile 2022 yılına rekor kırarak girdi- Güncel Haberler
0

BEĞENDİM

ABONE OL
Öğrenci soruyor  

Teknolojinin öncüsü Lenovo, 2021 yılının son çeyrek sonuçlarıyla ciroda ilk kez bir çeyreği 20 milyar dolar ile kapatarak tarihi bir rekora imza attı. Lenovo, strateji ve inovasyon yatırımları doğrultusunda sürdürülebilir kârlılık artışı sağlamaya devam ederken, net gelirini önceki yıla kıyasla 62 artırarak, 640 milyon dolara ulaştı. LenovoTürkiye de globaldeki güçlü performansını sürdürerek, 2021 yılını da geçen sene olduğu gibi Türkiye PC pazarının lideri olarak tamamladı.

 

Lenovo Türkiye PC pazarının lideri

Lenovo, 2021 yılında, toplam bilgisayar pazarında  26,7toplam kurumsal PC pazarında 40,1, KOBİ PC pazarında 39.5, toplam tüketici PC pazarında  19,1, toplam dizüstü bilgisayar pazarında 32 ve toplam masaüstü bilgisayar pazarında 18,5 pay ile birinci sırada,  Türkiye PC pazarının lideri olarak tamamladı. 2021 yılında TR PC pazarı 6 büyürken, Lenovo Türkiye, 11,2 büyüdü. 

 

20 milyar dolarlık tarihi rekor

Dünyanın ve Türkiye’nin lider teknoloji şirketlerinden Lenovo, rekor düzeyde kârlılık ve ciro rakamlarına ulaşarak ilk kez bir çeyreği 20 milyar dolar ciro ile kapattı. Net gelir üst üste 6. çeyrekte 50'nin üstünde artış gösterirken, 2021 yılının son çeyreğinde önceki yılın aynı dönemine göre 62'lik bir büyümeyle 640 milyon dolarlık rekor bir net gelir sağlandı. Net gelir marjında elde edilen 1 puanlık artış ise, grubun net gelir marjını önümüzdeki üç yılda iki katına çıkarma hedefini korumasını sağladı. Vergi öncesi gelir önceki yıla göre 45 artışla 855 milyon dolar ile rekor kırarken, grup cirosu güçlü büyüme trendini sürdürerek bir önceki yıla kıyasla 17 artış kaydederek 20,1 milyar dolarla rekor seviyeye ulaştı. 

 

 İnovasyona güçlü yatırım

Lenovo inovasyona önemli ölçüde yatırım yaparken, şirketin Ar-Ge yatırımlarını önümüzdeki üç yılda iki katına çıkarma planının bir parçası olarak, 2021 yılının son çeyreğinde gerçekleştirilen Ar-Ge giderleri bir önceki yılın aynı dönemine göre 38 artış gösterdi. ". İleriye dönük olarak, şirket 3A stratejisine (Akıllı cihazlar/IoT, Akıllı Altyapı, Akıllı Dikey Çözümler) yoğunlaşmaya devam ederken, tüm iş alanlarından sürdürülebilir büyüme ve kârlılık gelişimi fırsatlarının devam etmesiyle şirket, 2023/2024 mali yılının sonuna kadar net marjını iki katına çıkarma hedefine doğru ilerliyor. 

 

Lenovo CEO’su ve Yönetim Kurulu Başkanı Yang Yuanqing, tarihi rekor getiren sonuçlar hakkında şöyle konuştu:

"Lenovo, dijital ve akıllı dönüşüme hız vererek fırsatları değerlendirmeye devam ederken,. Bir çeyrekte daha rekor değerler elde ederek, net gelirin önceki yılın aynı dönemine göre 50'den fazla artış gösterdiği 6. çeyreği ve şirketin geçmişinde 20 milyar dolar ciro elde ettiğimiz ilk çeyreği geride bıraktık. Önümüzdeki üç yıl içinde net marjımızı ve Ar-Ge yatırımlarımızı 20/21 mali yılı seviyelerinin iki katına çıkarma hedefimize emin adımlarla ilerliyoruz. Böylece, Lenovo'nun inovasyonlarının, dönüşüm stratejisinin ve güçlü faaliyetlerinin geleceğe yönelik olarak istikrarlı bir biçimde sürdürülebilir kârlılık sağlayabileceğini bir kez daha gösterdik."

 

21/22 Ç3

(milyon dolar)

20/21 3.Ç3

(milyon dolar)

Değişim

 

 

Grup Cirosu

20.127

17.245

17

 

Vergi öncesi gelir

855

591

45

 

Net Gelir (özsermaye hissedarlarına ödenecek kâr)

640

395

62

 

 

Asgari hisse başına kâr (USD cent)

5,50

3,31

2,19

 

 

Çözümler ve Hizmetler Grubu (SSG)

Çözümler ve Hizmetler Grubu, güçlü büyüme ve yüksek kâr marjları sağlayarak grubun genel kârlılığını artırıyor. Grup, hızla büyüyen bir pazarda yüksek kârlılığını ve büyümesini sürdürüyor. Teknoloji altyapısı daha karmaşık bir hale gelirken, müşteriler daha gelişmiş BT hizmetleri talep ediyor ve 2025 yılına kadar pazar büyüklüğünün bir trilyon doların üzerine çıkacağı tahmin ediliyor. 

2021 yılı son çeyrek performansı:

 

 • 7,1 toplam grup cirosu ve önceki yılın aynı dönemine göre yaklaşık 3 puanlık bir artış gösteren 22'den fazla faaliyet kârıyla önemli ölçüde üçüncü çeyrek ciro artışı (önceki yıla göre 25 artışla 1,5 milyar dolar) kaydedildi.  
 • Destek hizmetleri, önceki yıla göre 21 ciro artışı gerçekleştirdi.
 • Yönetilen Hizmetler cirosunda ise Lenovo TruScale hizmet olarak sunulan çözümlerinin desteğiyle önceki yılın aynı dönemine göre 50 artış görüldü. Diğer taraftan, “Akıllı Perakende” atılımlarının desteğiyle, “Proje Hizmetleri ve Çözümleri” önceki yıla göre 23 ciro artışı elde etti. 

Geleceğe bakış:

 

 • Lenovo, hem ciro, hem de kârlılık artışı için büyüyen pazar fırsatını değerlendirmeyi sürdürüyor. Bunu sağlayan temel etkenlerin başında ise uzaktan çalışan sayısındaki artış ve Lenovo'nun üst düzey destek, hizmet olarak sunulan çözümler ve dijital iş yeri çözümleriyle küresel hizmet kapsamından faydalanması geliyor.
 • Yönetilen hizmetlerde ise Lenovo, TruScale ürün ve hizmetlerine, hibrit bulut çözümlerine ve şirketin kendi ürünleri üzerine kurulu diğer yazılım ve hizmetlere yatırım yapmaya devam edecek.
 • Şirket ayrıca, yakın zamanda kapsamı genişletilen karbon dengeleme hizmeti gibi, müşterilere yönelik sürdürülebilirlik çözümlerini daha da büyütecek.

 

Altyapı Çözümleri Grubu (ISG)

 

ISG, kâra geçmeye yaklaşırken, piyasa ortalamasının üzerinde güçlü bir büyüme gösteriyor. Dünya genelinde “Bilgi ve İletişim Teknolojileri (ICT)” altyapı modernizasyonu genişlerken, ISG için büyüme fırsatları devam ediyor. 2025 yılına kadar ICT altyapı pazarı hacminin 250 milyar dolara ulaşması bekleniyor. 

 

2021 yılı son çeyrek performansı:

 

 • ISG, rekor bir performansla, 2014 yılında IBM x86'nın satın alınmasından bu yana ilk kez kâra geçmeye yaklaşıyor. Grubun cirosu, önceki yılın aynı dönemine göre 19 artarak 1,9 milyar dolar seviyesine ulaştı. Bu performans, üst üste dördüncü çeyrekte de grup cirosunun piyasa ortalamasının çift haneli yüzdelerle üstünde büyümesi anlamına geliyor. 
 • ISG, neredeyse tüm segmentlerde piyasa ortalamasının üstünde bir büyüme göstererek çeyreği kapatıyor. Bulut Hizmet Sağlayıcı cirosu önceki yıla göre 38 artarken, İşletme/KOBİ cirosu bir önceki yıla göre 7 artışla karşımıza çıkıyor. 

 

Geleceğe bakış:

 

 • Lenovo, tüm müşteri segmentlerinde (farklı ölçeklerde CSP, İşletme ve KOBİ) faaliyet göstermesinden, ölçek ve kârlılık ile müşterilerin güvenlik/güvenilirlik ve çeviklik/esneklik talebi arasında denge kurmak için eşsiz bir avantaj olarak faydalanacak.

 

Akıllı Cihazlar Grubu (IDG) 

 

IDG, güçlü ciro artışı ve daha yüksek kârlılık, bilgisayar dışı iş gruplarının katkısını artırıyor.Akıllı cihazlar pazarı, hibrit çalışmanın yeni normalinden faydalanmaya devam ederken, bilgisayar pazarının güçlü ve istikrarlı kalarak ticari ve üst kalite segmentlere kayacağı tahmin ediliyor. Akıllı telefon pazarındaki değişim, Lenovo için daha fazla büyüme fırsatı doğururken, 5G pazarına giriş, /IoT, metaverse destekli AR/VR ile akıllı ev ve akıllı işbirliği çözümleri gibi yeni çıkan akıllı cihazlar için daha fazla büyüme potansiyeli sunacak. 

 

2021 yılı son çeyrek performansı:

 

 • Önceki yıla göre 16 ciro artışıyla 17,6 milyar dolara ulaşılması ve halihazırda yüksek olan baz değer üzerine önceki yıla göre 21 artış ile 1,4 milyar dolar olmak üzere daha da güçlü kârlılık artışıyla mükemmel sonuçlar elde edildi.
 • İş istasyonu ve oyun segmentlerinin her birinin cirosunun önceki yıla göre 40 ile 27 arası büyümesiyle, üst sınıf bilgisayar segmentleri yüksek bir büyüme ortaya koydu. 
 • Akıllı telefonlar üst üste yedinci çeyrekte sağlıklı bir kârlılık getirirken, bu segmentin cirosu geçtiğimiz yıla göre 46 gibi güçlü bir büyümeyle dünyanın önde gelen sağlayıcıları arasında en hızlı büyüme performansını sergiledi. Böylece, son çeyrek elde edilen 89 milyon dolarlık kârlılık rekoru yinelendi. Bir önceki yılın aynı dönemine göre Latin Amerika'da 25, Kuzey Amerika'da ise iki kattan fazla (133) ciro artışıyla önemli pazarlarda geçen yıla göre hızlı bir artış gözlemlendi. 
 • Gelişmekte olan akıllı cihaz kategorilerinde akıllı işbirliği çözümleri cirosu ise bir önceki yıla göre yaklaşık iki kat oranında arttı. 

 

Geleceğe bakış

 

Lenovo, kârlılığı ve ortalama satış fiyatını artırmak için inovasyon, üst sınıf segmentler ve temel bileşenlere yatırım yapmaya devam edecek. Mobil cihazlarda portföyümüzü daha da güçlendirerek Avrupa ve Asya Pasifik bölgesinde yeni pazarlara açılacağız. Bunun yanında, IoT, metaverse, akıllı ev ve akıllı işbirliği çözümlerine yatırım yaparak, yeni fırsatları değerlendirmeye ve bilgisayar dışı ürün karmasını genişletmeye devam edeceğiz. 

 

Sürdürülebilir bir geleceğe yatırım

 

Lenovo, Ocak 2022'de piyasaya sürülen ThinkPad Z serisinde yenilikçi geri dönüştürülmüş malzemelerin kullanımından, kargo gönderilerinde karbon nötr uçuşların kullanılmasına kadar, tüm operasyonlarında önemli ölçüde Çevresel, Sosyal ve Yönetim (ESG) hedeflerine yoğunlaşmaya devam ediyor. 

 

Ayrıca yakın zamanda gerçekleştirdiği ESG çalışmaları ve taahhütleriyle öne çıkan Lenovo:

 

 • Corporate Knights tarafından dünyanın en sürdürülebilir şirketlerinden biri olarak değerlendiriliyor.
 • Kâr amacı gütmeyen küresel çevre kuruluşu CDP'nin prestijli "A Listesi"ne girmeye hak kazandı.
 • 2022 “Kurumsal Eşitlik Endeksi” üzerinden 100 tam puan kazandı.
 • Bloomberg Cinsiyet Eşitliği Endeksi'ne girmeye hak kazandı.
 • Financial Times 2022 çeşitlilik öncülerinden biri oldu.
 • Fortune'un En Beğenilen Şirketler 2022 listesinde üst sıralara yükseldi. 
 • Hong Kong Yeminli Mali Müşavirler Enstitüsü'nün düzenlediği 2021 yılı “En İyi Kurumsal Yönetişim ve ESG Ödülleri” kapsamında Altın ödülün sahibi oldu. 

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı

En az 10 karakter gerekli
Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.


HIZLI YORUM YAP

  reklam ver
ucuz iplik   izmirdeki yurt dışı üniversite firmaları

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.

Sponsorlar: izmirdeki yurt dışı eğitim firmaları - ucuz iplik - Promosyon şemsiye - nakliyat - Online Diyet - akor - en iyi evden eve nakliyat - düğün dansı - evden eve nakliyat - Lepidolite Healing Properties - Nakliyat