Kahkaha

Bayıldım

Cool

Kızgın

Mahcup

Öğretici

Şaşkın

Suskun

Tatlı

Üzgün

Süper

BİLGİ’nin akıllı uygulaması ile park sorununa çevre dostu bir çözüm- Güncel Haberler

Ana Sayfa » Blog » BİLGİ’nin akıllı uygulaması ile park sorununa çevre dostu bir çözüm- Güncel Haberler
Google News Abone Ol

İstanbul Bilgi Üniversitesi, İstanbul'da Akıllı Park Sistemi ve Politika Geliştirme Projesi” kapsamında yeni bir Akıllı Park Sistemi tasarlayıp hayata geçirdi. Akıllı Park Sistemi ile sürücü, seyahat öncesi gideceği yere en yakın park yerinde müsait yer olup olmadığını anlık veriler ile görebiliyor. Böylelikle sürücü park yerine varmadan boş olan park yerini uygulama sayesinde rezerve edebiliyor.

 

Dünya Bankası’nın verilerine göre, dünya nüfusunun yüzde 55’i şehirlerde yaşıyor. Projeksiyonlara göre 2050 yılına kadar bu oranın yüzde 68 olması bekleniyor. Şehirler sahip oldukları yüksek nüfustan dolayı önemli bazı çevre sorunlarından çok etkileniyor. Bu sorunlardan bazıları sürdürülebilir olmayan ulaşım sistemlerinden kaynaklanan trafik sıkışıklığı, hava ve gürültü kirliliği. Sürdürülebilir olmayan ulaşım sistemlerinin neden olduğu bu sorunlar, sadece yaşam kalitesini düşürmekle kalmayıp; aynı zamanda çok büyük maliyetlere de neden olmakta. 

 

Proje, sürdürülebilir ulaşıma katkı sağlıyor

Mühendislik ve Doğa Bilimleri Fakültesi Doç. Dr. Yiğit Dağhan Gökdel tarafından yürütülen, Mühendislik ve Doğa Bilimleri, İşletme ve İletişim Fakülteleri ile Çevre, Enerji ve Sürdürülebilirlik Uygulama ve Araştırma Merkezi araştırmacılarının katkı sunduğu araştırma projesi kapsamında Akıllı Park Sistemi geliştirildi. Şehir merkezlerinde trafik sıkışıklığının nedenlerinden biri, sürücülerin müsait bir park yeri araması oluyor. İşte buna çözüm bulmak için “İstanbul'da Akıllı Park Sistemi ve Politika Geliştirme Projesi” kapsamında bir Akıllı Park Sistemi tasarlanıp, hayata geçirildi. Söz konusu bu proje İstanbul Bilgi Üniversitesi tarafından başlatılan “Araştırma, Geliştirme ve Yenilik Araştırma Programı” kapsamında da desteklenmiş durumda. Önerilen sistem, akıllı telefonlarda kullanılabilecek uygulamasıyla akıllı park sistemi, sürdürülebilir ulaşımın sağlanmasına farklı açılardan katkı sağlıyor. Sürücü, seyahat öncesi gideceği yere en yakın park yerinde müsait yer olup olmadığını anlık veriler ile görebiliyor. Böylelikle sürücü park yerine varmadan boş olan park yerini uygulama sayesinde rezerve edebiliyor. Söz konusu sistem rezervasyon imkanının yanı sıra sürücülerin yarattığını karbon ayak izlerine bağlı dinamik fiyatlandırma ve park yapılan alanlarda gerçek zamanlı hava kalitesi takip imkanları da sunmakta. Sistem, sadece İstanbul’da değil, park sorunu yaşayan bütün şehirlerde o şehrin özellikleri dikkate alınarak yapılacak ilaveler ile karbon ayak izini azaltmayı hedefleyen bir tasarım olarak öne çıkmakta. 

İstanbul Bilgi Üniversitesi tarafından desteklenen bu sistemde; 

1- Şehirlerde ulaşım kaynaklı enerji kullanımı ve hava kirliliğinin azaltılıyor.

2- Uygun park yeri ararken trafikte harcanan zamandan tasarruf ediliyor.

3- Uzun süren müsait park yeri arayışının neden olduğu trafik sıkışıklığı en aza indiriliyor.

4- Şehrin daha iyi tasarlanmasını sağlamak için büyük veriler toplanıyor. İleriye dönük planlamalar ve politika önerileri buna göre yapılıyor.

5- Engelli ve yaşlı sürücülerin daha konforlu seyahat etmeleri sağlanıyor.

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı

BİLGİ’nin akıllı uygulaması ile park sorununa çevre dostu bir çözüm- Güncel Haberler - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

 • SOSYAL MEDYADA BİZSitemizin sosyal medya hesapları

  RASTGELE İÇERİKLER

  Fatma Turgut’un BGM Heyecanı! Sevenlerine Eşsiz Bir Müzik Ziyafeti Sunacak!- Güncel Haberler Ekranın güzel gezginleri dikkat çekti- Güncel Haberler Vodafone Türkiye, teknoloji ve deneyim ihracına hız verdi- Güncel Haberler 2. Luma Kısa Film Festivali için Geri Sayım Başladı- Güncel Haberler Finish’ten Dünya Su Günü Çağrısı: Daha Fazla Tasarruf İçin Akan Suyu Durdurun- Güncel Haberler Sanofi Türkiye, Hedefler için İş Dünyası Platformu’nun Kurumsal Destekçisi Oldu- Güncel Haberler

  REYTING SONUÇLARI

  Hudutsuz Sevda, Sakla Beni, Aldatmak! 7 Aralık Perşembe Reyting sonuçları şaşırtıyot! Reyting Arenasında Zafer Kimin? 6 Aralık 2023’ün En İyi Yapımı Hangisi? Reyting Zirvesindeki Zafer: Yabani Dizisi, 5 Aralık’ta Rakiplerini Eleyerek Tahtın Sahibi Oldu! Televizyon Ekranlarının Zafer Gecesi: 4 Aralık 2023 Reyting Sonuçları ve Liderlik Koltuklarını Kim Aldı?

  © 2023 Tüm Hakları Saklıdır. ReytingTv.com

  Reyting TV - Gelecek Hayallerinin Peşini Bırakmayanlarındır

  Sponsorlar Keçiören yemek siparişi Firma logolu baskılı polar - göktürk evden eve nakliyat - Lepidolite Healing Properties - İstanbul Bachata Kursu - vizyonjet - Ankara Boşanma Avukatı - Nakliyat