Kahkaha

Bayıldım

Cool

Kızgın

Mahcup

Öğretici

Şaşkın

Suskun

Tatlı

Üzgün

Süper

Elektrik faturaları nasıl patladı?- Güncel Haberler

Ana Sayfa » Gündem » Elektrik faturaları nasıl patladı?- Güncel Haberler
Google News Abone Ol

‘Mevzu Ekonomi’ programında konuşan enerji uzmanı BTP Genel Başkan Yardımcısı Fuat Şengül, Türkiye’de uygulanan enerji politikaları konusunda çarpıcı açıklamalar yaptı.

 

Bağımsız Türkiye Partisi (BTP) tarafından başlatılan “Mevzu Ekonomi: Çözüm Milli Ekonomi Modeli” programlarının ilki İstanbul’da gerçekleştirildi.

 

Programda, Türkiye’nin uyguladığı enerji politikaları ve BTP’nin çözüm önerileri konusunda bir sunum yapan BTP Genel Başkan Yardımcısı Fuat Şengül, elektrik faturaları üzerine dikkat çekici değerlendirmelerde bulundu.

 

Türkiye’deki enerji ve elektrik kullanımı ile ilgili detaylı bilgiler veren Fuat Şengül, resmi verilere göre 120 metre kare bir evde oturan iki çocuklu bir ailenin ayda ortalama 325 kilovatsaat elektrik tükettiğini belirtti.

 

İstatistiklerin böyle olmasına rağmen Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın, 'Elektrik faturasına kademe getirdik, 240 kilovata kadar ucuza verdik' diye övündüğünü belirten Şengül, “Bari bu 240'ı insanların işine yarasın diye 360 kilovata çıkar da düşük fatura ödesinler. Şu rezalete bakın, 189 birinci kademeden ödüyor adam, ikinci kademede de 240'ı geçtiği için 114 lira daha ödüyor. Yetmedi 108 lira da faturanın dörtte biri kadar dağıtım şirketine para ödüyor.” dedi.

 

“Her evden özel dağıtım şirketlerine ayda 108 lira”

 

Konuşmasında, “Türkiye'de 21 tane dağıtım bölgesi var. Sen bunları ne için özelleştirdin. Türkiye Elektrik İletim AŞ'nin (TEİAŞ) eleman ve yatırım masrafı azalsın bahanesiyle bunları özel firmalara peşkeş çektin” diyen Şengül şöyle devam etti; “Yahu bunların altyapısını sen yaptın, adamlar bunlara 1 lira yatırım yapmadı. Sen altyapısını yaptığın dağıtım işinin tamamını özel firmalara verdin. Bunun için her bir ev elektrik faturasında 108 lira ek ödeme yapıyor. Peki bunları yaptın da devletin kurumu TEİAŞ'ın 21 tane bölge müdürlüğü kapandı mı, hayır, hepsi devasa bölge müdürlükleri olarak duruyor içinde de binlerce adam oturuyor. Ne yapıyorlar, hiçbir şey! Ne oldu, personel masrafı mı azaldı, hayır. Adamlar yatırım mı yapıyor, hayır. İyileştirmeyi kim yapıyor, yine devlet yapıyor. O zaman bunu niye özel dağıtım şirketine veriyorsun? Niye insanlar bu dağım şirketlerine faturanın dörtte biri kadar para ödemek zorunda kalıyor? İşte bu da Bağımsız Türkiye Partisi iktidarında sıfırlanacak.”

 

“Kademeyi yükseltin, vergileri kaldırın”

 

Elektrik faturalarının yüzde 10'unun da vergi olduğunu söyleyen BTP Genel Başkan Yardımcısı Şengül, “Dikkat edin, verginin vergisi bu. Elektrik üretim vergisi yazıyor, altında onu da toplayarak tekrar bir daha KDV koyuyor. Verginin vergisi de faturanın yüzde 10’u… Düşünün ki bu vergi alınmasa, dağıtım bedeli alınmasa fatura yarı fiyatına inecek. Bizim önerimiz şu; gelin bu 240'lık kademeyi 360'a çıkarın. Bu ne getirecek? Herkes 1.26 TL'den elektrik faturası ödeyecek. Standart aile bunu ödesin, kıt kanaat geçinen asgari ücretli bırak bundan yararlansın. 1.86 TL’den faturalandırarak zulmetmeyin. 325 kilovatsaate kadar enerji harcayan standart ailelerden vergi almayın. Her gece lambaları yakıp, bütün gece eğlenen insandan al ama bunu garibandan alma” dedi.

 

“Örnek aldığınız Avrupa’da bu işi devlet yapıyor”

 

Avrupa ülkelerinde elektrik dağıtım işinin devlet tarafından yapıldığını da söyleyen Fuat Şengül, “Dağıtım şirketini özelleştirenlere diyoruz ki, siz hani Avrupa'yı taklit ediyordunuz? Macaristan ve Bulgaristan dışında İngiltere dahil tüm Avrupa'da dağıtım işini devlet yapıyor, hiçbiri özel değil. Gelin bu dağıtım işini özelin yapmasından biran önce vazgeçin. Gelin BTP kadrolarıyla, genel başkanımız Hüseyin Baş ile bu mücadeleyi beraber yapalım ve kıymetli üstadımız Prof. Dr. Haydar Baş hocamızın Milli Ekonomi Modeli'ni önümüzdeki seçimde iktidara taşıyalım” şeklinde konuştu.

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı

Elektrik faturaları nasıl patladı?- Güncel Haberler - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

 • SOSYAL MEDYADA BİZSitemizin sosyal medya hesapları

  RASTGELE İÇERİKLER

  Ayvalık Belediyesi Mahalleevlerinde Üretilen Mis Kokulu Sabunlar Festivale Hazır- Güncel Haberler İznikli Minikler Çevre Haftasını Kutladı- Güncel Haberler Mürsel Kara İncir Şenliği İle Renklendi- Güncel Haberler Aliağa Belediyesi’nden Vatandaşlara Ücretsiz İşaret Dili Kursu- Güncel Haberler ‘Yaşanabilir Bir Çevre Farkındalığını Arttırmak’ Konulu Resim Ve Slogan Yarışması Sonuçlandı- Güncel Haberler 25 mimardan 5 günde 5 farklı proje- Güncel Haberler

  REYTING SONUÇLARI

  Hudutsuz Sevda, Sakla Beni, Aldatmak! 7 Aralık Perşembe Reyting sonuçları şaşırtıyot! Reyting Arenasında Zafer Kimin? 6 Aralık 2023’ün En İyi Yapımı Hangisi? Reyting Zirvesindeki Zafer: Yabani Dizisi, 5 Aralık’ta Rakiplerini Eleyerek Tahtın Sahibi Oldu! Televizyon Ekranlarının Zafer Gecesi: 4 Aralık 2023 Reyting Sonuçları ve Liderlik Koltuklarını Kim Aldı?

  © 2023 Tüm Hakları Saklıdır. ReytingTv.com

  Reyting TV - Gelecek Hayallerinin Peşini Bırakmayanlarındır

  Sponsorlar Keçiören yemek siparişi Firma logolu baskılı polar - göktürk evden eve nakliyat - Lepidolite Healing Properties - İstanbul Bachata Kursu - vizyonjet - Ankara Boşanma Avukatı - Nakliyat