Kahkaha

Bayıldım

Cool

Kızgın

Mahcup

Öğretici

Şaşkın

Suskun

Tatlı

Üzgün

Süper

Elektrikli Scooter Kullanırken Koruyucu Ekipmap Şart- Güncel Haberler

Ana Sayfa » Blog » Elektrikli Scooter Kullanırken Koruyucu Ekipmap Şart- Güncel Haberler
Google News Abone Ol

Özellikle son yıllarda tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de kullanımı giderek artan elekrikli scooter  bazı riskleri de beraberinde getiriyor. Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı Doç. Dr. Hakan Turan Çift, elektrikli scooter kazalarının yüzde 50’ye yakınının ortopedik yaralanmalarla sonuçlandığına işaret etti. 

 

 

Elektrikli scooterlar (e-scooter), 2017 yılında piyasaya sürüldüklerinden bu yana şehir sakinleri için önemli bir ulaşım aracı haline geldi. Üstelik, nüfus yoğunluğu olan şehirlerde, özellikle kısa mesafeler için toplu taşımaya alternatif yaratıp eletrikli olmaları sebebiyle hava kirliliğini azaltmaya da katkı sağlıyor.

Tüm bunlarla birlikte, her yenilik gibi, yazılı ve sözlü bir takım kuralların halen gelişim aşamasında olmasının kazalar açısından boşluk yaratabildiğini hatırlatan Yeditepe Üniversitesi Hastaneleri Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı Doç. Dr. Hakan Turan Çift, ortaya çıkabilecek ortopedik sorunlara işaret etti. 

Özellikle büyük şehirlerde kullanım oranının artmasıyla birlikte yaralanma oranlarında da artış gözlendiğine işaret eden Doç. Dr. Hakan Turan Çift, “Elektrikli scooter kazaları; yaz aylarında ve hafta sonlarında, özellikle de, saat 14:00 ila 22:00 arasinda ciddi artışlar  saptanmıştır. Bu yaralanmalar, 18-44 yaş arasında ve genellikle erkeklerde daha sık olarak görülmektedir. Bunun yanında kullanım için yasalarca belirlenmiş minumum yaş sınırı olmaması da kaza açısından risk oluşturuyor” diye konuştu.

 

KORUYUCU EKİPMAN KULLANIMI ŞART!

Elektrikli scooter sürücülerinin yaş sınırları, trafik eğitimi zorunlulukları ve yaralanma riskine karşı zorunlu koruyucu ekipmanları yasal olarak tam belirlenmediği için, bir çok sürücü koruyucu ekipman kullanmıyor. Doç. Dr. Hakan Turan Çift, bu nedenle basit bir ortopedik yaralanmayla sonuçlanabilecek kazaların, yüksek riskli ortopedik yaralanmalara neden olabileceği uyarısında bulunarak sözlerine şöyle devam etti:  

“E-scooter kazasına bağlı yaralanmaların sıklıkla omuz, dirsek ve eller gibi üst ekstremitede, diz eklemi ön çapraz bağlarında, kafa bölgesinde ya da yüz bölgesinde olduğunu görüyoruz. Ancak, kalça kırıkları ve alt ekstremitede kontüzyonlar da görülüyor. En sık kırılan kemik el bileğinde Radius kemiği olup alçı ile tedavisi mümkün olan sorunlardır. Yaralananların yüzde 80-90 civarı acilden eve gönderilirken, yüzde 10-20 civarı ise ameliyat edilmek üzere servise veya yoğun bakıma yatırılmaktadır. Bacak gibi alt ekstremite kırıkları, kol-el gibi üst ekstremite kırıklarına göre 2 kat daha yüksek bir hastaneye yatış oranına sahip.”

 

KESİN KURALLARA İHTİYAÇ VAR

Bazı ülkelerde, elektrikli scooter kullanımının daha güvenli hala getirilmesi için bir takım yasal düzenlemeler getirildiğini hatırlatan Doç, Dr. Hakan Turan Çift, “Yasa düzenleyiciler, şehir planlamacıları ve ticari kurumlar, isteğe bağlı mobilite pazarı olgunlaşmaya devam ederken, hem sürücülerin hem de yayaların güvenliğini en üst düzeye çıkarmaya odaklanmalıdır. Koruyucu ekipman kullanımı mutlaka teşvik edilmeli, hatta bir takım ekipmanların (kask, bilek, dirsek ve diz korumaları, v.b.) kullanımı zorunlu olmalıdır.  Sürücülerin hem kendi güvenlikleri hem de çevre güvenliği açısından bir takım yasal yaptırımlar olmalı. Alkol alındıktan sonra kullanılmamalı, yolcu sayısı (yalnız 1 kişi olmalıdır), kullanılan zeminin uygunluğu (ıslak veya engebeli zeminler kullanıma uygun değildir), trafikte uyması gereken genel kurallar ile yaş aralığı, hız sınırı, ve koruyucu ekipman kullanımının da yasa düzenleyiciler tarafından bir an önce belirlenmesi önem taşıyor.”

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı

Elektrikli Scooter Kullanırken Koruyucu Ekipmap Şart- Güncel Haberler - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

 

RASTGELE İÇERİKLER

İzmir’de Bağımlılıkla Mücadelede Sıfır Kayıp Zirvesi- Güncel Haberler 2021-2022 Eğitim ve Öğretim Yılının son haftasında karne sevinci yaşayan öğrenciler Beydağ Belediye Başkanı Feridun Yılmazlar’ın dondurma hediyesi ile mutlu oldular.- Güncel Haberler Turgut Çıngı’dan Yeni Şarkı: “Sen de Olma”- Güncel Haberler Komedide Vodvil Rüzgarı ‘Şimdi Yandık’ Amazon Prime’da- Güncel Haberler Olumsuz çocukluk deneyimleri beyin gelişimini olumsuz etkiliyor- Güncel Haberler Ramazan Paylaşmatır- Güncel Haberler

REYTING SONUÇLARI

22 Eylül Cuma Reyting Sonuçları: Hangi Yapım Birinci Oldu? 21 Eylül Perşembe Reyting Sonuçları Heyecanla Bekleniyor: Hangi Yapım Birinciliği Kapacak? 20 Eylül Çarşamba Reyting Sonuçları: Çöp Adam, Dönence ve MasterChef All Star Reyting Yarışında Kim Önde? 18 Eylül 2023 Reyting Sonuçları: Hangi Dizi ve Programlar Öne Çıktı?

© 2023 Tüm Hakları Saklıdır. ReytingTv.com

Reyting TV - Gelecek Hayallerinin Peşini Bırakmayanlarındır

Sponsorlar matematik özel ders - Ankara Boşanma Avukatı - Nakliyat