Kahkaha

Bayıldım

Cool

Kızgın

Mahcup

Öğretici

Şaşkın

Suskun

Tatlı

Üzgün

Süper

Fransız Sinema Haftası Ankara CerModern’de: 5 gece, 5 Fransız filmi- Güncel Haberler

Ana Sayfa » Dizi Film Haberleri » Fransız Sinema Haftası Ankara CerModern’de: 5 gece, 5 Fransız filmi- Güncel Haberler
Google News Abone Ol

Institut français Türkiye tarafından düzenlenen Fransız Sinema Haftası 12 – 19 Temmuz tarihlerinde Ankara’CerModern’de gerçekleşecek. Beş gün boyunca, izleyiciler her akşam farklı türde bir Fransız uzun metrajlı filmini CerModern’de açık hava sineması keyfi ile ve Türkçe altyazılı olarak izleyebilecekler. 2021 yılında başlayan ve büyük başarı kazanan festival bu yaz ve sonbahar boyunca 10’dan fazla şehri ziyaret edecek.

 

Fransız Sinema Haftası seçkisinde 2021’de en iyi film dalında César kazanan komedi Adieu les cons, Fransız-Tunus draması Un fils; genç izleyiciler için animasyon filmi Petit Vampire; dans üzerine muhteşem bir belgesel olan Les Indes galantes ve iyi bir ekolojik gerilim örneği olan Rouge filmleri var.

 

Program

12 Temmuz Salı, Les Indes galantes

13 Temmuz Çarşamba, Rouge

14 Temmuz Perşembe, Adieu les cons

18 Temmuz Pazartesi, Un fils

19 Temmuz Salı, Genç Vampir

Fransız Sinema Haftası’nı ücretsiz olarak ağırlamak isteyen kurumlar internet sitemizden detaylı bilgi alabilir : 

 

Fransız Sinema Haftası Filmleri

Les Indes galantes (Philippe Béziat, Fransa, 2021, 1s48dk, belgesel, Fransızca, Türkçe altyazılı)

30 hip-hop, krump, break, vogue dansçısı için bir ilk… Yönetmen Clément Cogitore ve koreograf Bintou Dembélé için bir ilk. Ve Paris Operası için bir ilk. Şehir dansı ve lirik şarkı arasında bir diyalog yaratarak, Jean-Philippe Rameau’nun barok başyapıtı Les Indes Galantes’i birlikte yeniden icat ediyorlar. Provalardan halka açık performanslara, takip ettiğimiz bir insan macerası ve politik meselelerle bir karşılaşma: Yeni nesil sanatçılar bugün Bastille’i alabilir mi?

« Tutkulu ve harika bir belgesel » Ghislain Vidal-Giraud, ses ve görüntü işbirliği Ataşesi

 

Adieu les cons (Albert Dupontel, Fransa, 2020, 1s27dk, komedi, Fransızca, Türkçe altyazılı)

43 yaşında ağır hasta olduğunu öğrenen Suze Trappet, 15 yaşındayken terk etmek zorunda kaldığı çocuğu aramaya karar verir. Bu arayışı, tükenmişliğin ortasında bir elli olan JB ve etkileyici bir coşkuya sahip kör bir arşivci olan Bay Blin ile yollarını kesiştirecek. Üçü, imkansız olduğu kadar muhteşem bir maceraya atılırlar.

Film 2021’de en iyi film dahil yedi Cesar ödülü aldı!

 

Rouge (Farid Bentoumi, Fransa, 2020, 1s28dk, ekolojik gerilim, Fransızca, Türkçe altyazılı)

Nour, sendika temsilcisi ve şirketin pivotu olan babasının her zaman çalıştığı kimya fabrikasında hemşire olarak işe alınır. Fabrika tam sağlık kontrolündeyken, genç bir gazeteci atık yönetimi soruşturmasına öncülük ediyor. İki genç kadın, yerel ekonominin temel direği olan bu fabrikanın birçok sır sakladığını yavaş yavaş keşfedeceklerdir. Nou, kirletici deşarjlar, doktor kayıtları veya gizli kazalar hakkında yalanlar arasında sessiz kalmak veya babasına ihanet etmek ve gerçeği gün ışığına çıkarmak arasında seçim yapmak zorunda kalacak.

2020 Cannes Film Festivali seçkisinden nefes kesici ve son derece güncel bir film

 

Un fils (Medhi M. Barsaoui, Tunus & Fransa, 2020, 1s36dk, drama, Fransızca ve Arapça, Türkçe altyazılı)

Farès ve Meriem, ayrıcalıklı bir geçmişe sahip modern bir Tunuslu ailedir; 10 yaşındaki oğulları Aziz ile birlikte Tunus’un güneyine yaptıkları bir yolculuk sırasında, arabaları bir terörist grubun hedefindedir ve çocuk ağır yaralanır… Bu kaza onların hayatlarını alt üst eder.

Hayranlık uyandıran bir şekilde yorumlanmış, etkileyici bir ilk film, Venedik Film Festivali’nde dikkat çekti.

 

Petit vampire (Joann Sfar, Fransa, 2020, 1s25dk, animasyon, Fransızca, Türkçe altyazılı)

Küçük Vampir perili bir evde mutlu bir grup canavarla yaşıyor, ama çok sıkılıyor… 300 yıldır 10 yaşında, bu yüzden korsan gemileri ve film kulübü, artık onu eğlendirmeyeli uzun zaman oldu. Onun rüyası arkadaş edinmek için okula gitmek. Ama ailesi izin vermez, dış dünya çok tehlikelidir. Sadık buldozeri Fantomate’in eşlik ettiği Küçük Vampir, diğer çocuklarla tanışmaya kararlı bir şekilde malikaneden gizlice kaçar.

Hem çocuklara hem de ebeveynlerine hitap eden şiirsel, eğlenceli ve yumuşak bir çizgi film.

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı

Fransız Sinema Haftası Ankara CerModern’de: 5 gece, 5 Fransız filmi- Güncel Haberler - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

 

RASTGELE İÇERİKLER

Kuşaklar arası etkileşim Dede ve Torun’u Sıfır Atık Festivali’nde buluşturdu- Güncel Haberler Genco Erkal ‘Bir Delinin Hatıra Defteri’ ile 9 Aralık Perşembe Trump Sahne’de- Güncel Haberler Saray Belediyesi, Cumhuriyetimizin ilan edilişinin 99’uncu yıldönümünü etkinliklerle coşkuyla kutlayacak- Güncel Haberler Fevzi Karakoç’un “İmgenin Ötesi” sergisi İstanbul Atlı Spor Kulübü’nde açıldı- Güncel Haberler İzmir İl Milli Eğitim Müdürlüğü ‘Geleceğin Yazarları Kitap Fuarı’ Okuyucularını Bekliyor- Güncel Haberler ‘Ayda Bebek Anaokulu’ İçin Kayıtlar Başladı- Güncel Haberler

REYTING SONUÇLARI

22 Eylül Cuma Reyting Sonuçları: Hangi Yapım Birinci Oldu? 21 Eylül Perşembe Reyting Sonuçları Heyecanla Bekleniyor: Hangi Yapım Birinciliği Kapacak? 20 Eylül Çarşamba Reyting Sonuçları: Çöp Adam, Dönence ve MasterChef All Star Reyting Yarışında Kim Önde? 18 Eylül 2023 Reyting Sonuçları: Hangi Dizi ve Programlar Öne Çıktı?

© 2023 Tüm Hakları Saklıdır. ReytingTv.com

Reyting TV - Gelecek Hayallerinin Peşini Bırakmayanlarındır

Sponsorlar matematik özel ders - Ankara Boşanma Avukatı - Nakliyat