Kahkaha

Bayıldım

Cool

Kızgın

Mahcup

Öğretici

Şaşkın

Suskun

Tatlı

Üzgün

Süper

NASA, ünlü Türk çiftin Jeff Bezos’la geliştirdiği Orbital Reef’i seçti- Güncel Haberler

Ana Sayfa » Blog » NASA, ünlü Türk çiftin Jeff Bezos’la geliştirdiği Orbital Reef’i seçti- Güncel Haberler
Google News Abone Ol
NASA, ünlü Türk çiftin Jeff Bezos’la geliştirdiği Orbital Reef’i seçti- Güncel Haberler

Orbital Reef, Fatih ve Eren Özmen’in Sierra Space ve Jeff Bezos’un Blue Origin şirketlerinin ortak liderliğinde inşa ediliyor.

Alçak Dünya yörüngesinde (LEO), Sierra Space ve Blue Origin öncülüğünde ticari amaçla kurulup işletilecek bir uzay istasyonu olarak geliştirilmekte olan Orbital Reef, bir sözleşme ile NASA’nın finansal desteğini aldı. NASA’nın Ticari LEO Geliştirme programı, Uluslararası Uzay İstasyonu emekliye ayrılmadan önce büyüyen uzay ekonomisini canlandırmaya yardımcı olmak amacıyla LEO’daki tüm araştırma ve keşif faaliyetlerini özel uzay istasyonlarına kaydırmayı amaçlıyor. Sierra Space, Eren ve Fatih Özmen'e ait olan Sierra Nevada Corporation'ın (SNC) yan kuruluşudur. SNC, Sierra Space'in çoğunluk hissesine sahiptir. 

 

Sierra Space Yönetim Kurulu Başkanı ve SNC CEO’su Fatih Özmen, “NASA’nın, devrim nitelikli bir yaklaşım ile farklı müşteriler ve sektörler için uzayı daha ulaşılabilir hâle getirmeyi amaçlayan Orbital Reef’in geliştirilmesini desteklemesi bizleri çok heyecanlandırıyor. Sierra Space ve Blue Origin birlikteliği, yeni nesil uzay istasyonu konusunda benzersiz ve yaratıcı bir yaklaşım sunacak.” diyerek konuyla ilgili yorumlarını aktardı. Türk iş insanları Fatih ve Eren Özmen, Sierra Space’in çoğunluk hissesini elinde bulunduran SNC’nin sahibi ve her ikisi de Sierra Space’in yönetim kurulunda yer alıyor.

 

NASA'nın Orbital Reef’i seçmesi, Uluslararası Uzay İstasyonu benzeri bir ticari uzay istasyonu kurma konusundaki ileri görüşlülüğünü gözler önüne seriyor. Orbital Reef, mikro yerçekimi ortamından yararlanamayan grupların, uzay araştırmalarına erişim imkanlarını genişletecek. Orbital Reef'te yürütülen mikro yerçekimi araştırma, geliştirme ve yeni nesil üretim çalışmaları, gelecekte, Ay ve Mars’ın ötesine yapılacak keşif görevlerine olanak sağlayacak. Bu çalışmalar aynı zamanda, dünyadaki yaşamı önemli ölçüde iyileştirecek.

 

Sierra Space CEO’su Tom Vice konuyla ilgili şunları söyledi: “Blue Origin ve Sierra Space olarak, insanlığın gezegenimizin ötesinde medeniyetler oluşturmasına ve sürdürmesine imkân sağlarken dünya üzerindeki yaşamı da iyileştirme hayalimizi gerçekleştiriyoruz. Alçak Dünya yörüngesinin ticarileştirilmesi bu yolculukta önemli bir adım. İnsanlığın uzaya yerleşmesine olanak sağlayacak bu önemli programda NASA ile birlikte çalışmak için sabırsızlanıyoruz.”

 

Orbital Reef ekibi, kurulacak yeni uzay istasyonu için ulaşım ve sistem hizmetlerini geliştirme, entegre etme ve işletme konusundaki uzmanlığını bir araya getiriyor. Sierra Space Orbital Reef için LIFE platformunu ve Dream Chaser uzay uçağını sağlıyor. LIFE, yörüngede kendiliğinden şişebilen, üç katlı, ticari ve bilimsel amaçlı kullanılabilen ve uzayda yaşam sağlayan bir habitat. Bu büyük modül, geniş hacim sunarak yörüngede yaşam ve çalışma alanları oluşturacak. Modül sayesinde yüksek fırlatma maliyetlerinden de tasarruf edilecek. Sierra Space, Dream Chaser uzay uçağı ile Orbital Reef'e hem yolcu hem de kargo taşıma hizmeti sağlayacak. Blue Origin ise istasyonun altyapısının, geniş çaplı metal modüllerin ve yeniden kullanılabilir ağır yük kaldırma fırlatma sistemi olan New Glenn’in geliştirilmesine öncülük edecek.

 

Orbital Reef'in vizyonu, "yörüngede herkes için bir adres" sağlamak. İlk müşterileri arasında NASA’nın, geleneksel Uluslararası Uzay İstasyonu ortaklarının, uzaya erişim ihtiyacı duyan devletler ve ajansların  yer alması bekleniyor. Araştırma, üretim, medya, eğlence, spor, oyun, macera seyahati ve turizm gibi sektörler de dâhil çeşitli pazarlar büyüdükçe istasyonun da büyümesi hedefleniyor. 

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı

NASA, ünlü Türk çiftin Jeff Bezos’la geliştirdiği Orbital Reef’i seçti- Güncel Haberler - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

SOSYAL MEDYADA BİZSitemizin sosyal medya hesapları

RASTGELE İÇERİKLER

2 Yeni Sahne ve 7 Yeni Oyunla “Kaldığımız Yerden Yeniden” – Güncel Haberler OSMEK’in Gurur Sergisi – Güncel Haberler İzmirliler Germiyan Festivali’nde buluştu- Güncel Haberler Akbank Sanat “Çağdaş Sanat ve Kuratörlük” seminer programı devam ediyor Ocak Ayı Çocuklar İçin Çok Renkli Geçecek- Güncel Haberler 18 Bin Öğrenciye Ücretsiz Ağız Bakım Seti Dağıtıldı- Güncel Haberler

REYTING SONUÇLARI

25 Mayıs Perşembe Reyting sonuçları! Camdaki Kız, Yüz Yıllık Mucize, Gülcemal, Al Sancak, Gelsin Hayat Bildiği Gibi ve Survivor 23 Mayıs Salı Reyting sonuçları belli oldu! 22 Mayıs Pazartesi Reyting sonuçları Açıklandı mı? 21 Mayıs Pazar Reyting Sonuçları Merakla Bekleniyor!

MT Medya Yayın Grubu Tüm Hakları Saklıdır © 2023 - İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz!

Reyting TV - Gelecek Hayallerinin Peşini Bırakmayanlarındır

Sponsorlar: Ankara Boşanma Avukatı - Malatya araç kiralama - Nakliyat - şehirler arası nakliyat