Zaman Duyarlı Ağ Teknolojisi ile Üretimin Geleceğine Hazırlanın

06.04.2021

0 Yorum

Endüstriyel haberleşmenin geleceği olarak gösterilen Zaman Duyarlı Ağ (TSN) teknolojisi, işletmeler için yüksek kalite, verimlilik ve düşük maliyet avantajı sağlıyor.

Zaman Duyarlı Ağ Teknolojisi ile Üretimin Geleceğine Hazırlanın

Endüstriyel haberleşmenin geleceği olarak gösterilen Zaman Duyarlı Ağ (TSN) teknolojisi, işletmeler için yüksek kalite, verimlilik ve düşük maliyet avantajı sağlıyor. Endüstriyel haberleşme alanında faaliyet gösteren Japonya merkezli bir kuruluş olan CLPA (CC-Link Partner Association) tarafından geliştirilen CC-Link IE TSN ise Zaman Duyarlı Ağ teknolojisinden yararlanan dünyanın ilk endüstriyel açık ağı olarak dikkat çekiyor. Otomasyon cihazları için CC-Link IE TSN teknolojisini seçen tedarikçilerin rekabet avantajı kazanacağını ve bu ürünleri kullanan fabrikaların ise geleceğe hazır olacağını söyleyen CLPA Türkiye Müdürü Tolga Bizel, tüketicilerin yeni ve değişen talepleri karşısında hazırlıklı olmak gerektiğini vurguladı.

 

Sanayi 4.0 ile fabrikalarda esnekliğin ve şeffaflığın artırılması amaçlanıyor. Bu özelliklere sahip bir sistemi uygulayan işletmeler; proseslerinden katma değer sağlayacak bilgiyi ortaya çıkarırken aynı zamanda daha yüksek kalite, verimlilik ve daha düşük maliyetlere ulaşabiliyorlar. Tüm bu faydaları sağlayan teknolojiye ise Zaman Duyarlı Ağ (TSN) adı veriliyor. Merkezi Japonya’da bulunan ve endüstriyel iletişim ve kontrol ağı CC-Link’in dünya genelinde yaygınlaşması için faaliyet gösteren CLPA (CC-Link Partner Association) tarafından geliştirilen CC-Link IE TSN de Zaman Duyarlı Ağ teknolojisinden yararlanan dünyanın ilk endüstriyel açık ağı olarak öne çıkıyor. 

 

Yeni ve değişen taleplere adaptasyon şart

Geleceğin bağlantı sektörlerinin üretim sistemlerinde kesintisiz bir veri akımı oluşturacağını söyleyen CLPA Türkiye Müdürü Tolga Bizel, TSN'nin esneklik ve şeffaflığı nasıl desteklediğine ve işletmelerin uygulayabileceği çözümlere ilişkin şu açıklamalarda bulundu: “Verilerden elde edilen katma değere sahip bilgiler üretim süreçlerinin optimizasyonunda kilit rol oynuyor. Ayrıca tüketicilerin yeni veya değişen talepleri karşında üretim süreçlerinin adaptasyonunu da artırıyor. Veriye dayalı üretimin temelini şeffaflık oluşturuyor. Ağın işletmedeki birden fazla kaynaktan yüksek hacimli verileri aktarabilmesi, zaman-kritik trafiğinin güvenilir ve öngörülebilir bir şekilde paylaşılarak operasyonel performans ve verimliliği sağlaması gerekiyor. Sonuç olarak bu kabiliyetlerin uygulanabilmesi, endüstriyel ağların bunları sağlamak için hazır olup olmadığına bağlı. Bunun için en umut verici teknoloji ise endüstriyel ethernetin bir uzantısı olarak doğru zaman senkronizasyonu ve trafik programlaması sayesinde deterministik iletişimi destekleyen TSN olarak karşımıza çıkıyor.”

 

Kolay ve ekonomik yönetim ağı

TSN’nin ihtiyaç duyulan şeffaflık düzeylerinin sağlanması için gerekli olan yakınsaklığı sunduğunu ifade eden Bizel; “Halihazırda mevcut endüstriyel ethernet protokollerinin sağladığı I/O durumları, güvenlik ve hareket kontrolü gibi makine kontrol verilerinin gerçek zamanda aynı ağı paylaşma kabiliyetlerine ilaveten neredeyse her türlü ethernet trafiğinin eklenebileceği bir geleceğe doğru ilerliyoruz. Faydaları ise imalat proseslerine benzersiz bir düzeyde şeffaflık sağlayan, yönetimi daha kolay ve daha ekonomik ağlar olması. Yakınsaklık üretim bölümünde ağları yalınlaştırma fırsatı sunarken, üretim bölümünü işletmenin diğer bölümleriyle daha sıkı birleştirerek operasyonel teknoloji (OT) ile bilgi teknolojisi (IT) dünyası arasında daha geniş bir entegrasyon sağlıyor’’ dedi.

 

Geleceğin endüstriyel haberleşmesi CC-Link IE TSN’den geçiyor

Kuralları yeniden tanımlayan açık otomasyon ağ teknolojileriyle sektöre öncülük eden CLPA’nın kanıtlanmış bir başarı geçmişine sahip olduğunu söyleyen Bizel, “2018 sonlarına doğru kullanıma sunulan CC-Link IE TSN sayesinde otomasyon imalatçılarına TSN temelli ürünlerini hızlı bir şekilde geliştirmeleri konusunda yardımcı oluyoruz. Diğer taraftan fabrikalara teknolojinin üretimlerini iyileştirecek şekilde uygulanması konusunda da destek sunuyoruz. Gigabit bant genişliğini TSN fonksiyonlarıyla birleştiren ilk açık endüstriyel ethernet ağı CC-Link IE TSN, günümüzün ihtiyaçlarını desteklerken aynı zamanda geleceğin endüstriyel haberleşmesine bir geçiş yolu sağlamak için tasarlandı. Otomasyon cihazları için CC-Link IE TSN teknolojisini seçen tedarikçiler, TSN tabanlı ürünler sunan ilk tedarikçiler olarak benzersiz bir rekabet avantajı elde ediyor. Benzer bir şekilde bu ürünleri kullanan fabrikalar ise mevcut operasyonlarını geliştirirken geleceğe hazır olma fırsatına kavuşuyor” diyerek sözlerini tamamladı.

 

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı

İlgili Terimler :

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

Gelişmelerden anında haberdar olmak için Google News'te Reyting Tv'ye abone olun        jakuzi   Tv yayın akışı  Araç proje İngilizce Kursu Bilgisayar takip programı Boyalı Polyester İplik

BENZER İÇERİKLER

SİNEMA KÖŞESİ

FACEBOOKTA BİZ