Kahkaha

Bayıldım

Cool

Kızgın

Mahcup

Öğretici

Şaşkın

Suskun

Tatlı

Üzgün

Süper

2023’e kadar 100 fiber altyapı hedefine ulaşılabilir mi?

Ana Sayfa » Blog » 2023’e kadar 100 fiber altyapı hedefine ulaşılabilir mi?
Google News Abone Ol

Serbest Telekomünikasyon İşletmecileri Derneği (TELKODER) Ulaştırma ve Altyapı Bakan Yardımcısı Ömer Fatih Sayan’ın geçtiğimiz günlerde katıldığı konferansta yaptığı “bu yılsonuna kadar Türkiye‘deki tüm mahallelerin yüzde 90‘ına fiber İnternet gelecek, 2023‘te ise yüzde 100 fiber İnternete ulaşılacak” açıklamasını değerlendirdi. TELKODER’in uzun yıllardır her haneye fiber internetin ulaştırılması için çalışmalar yürüttüğünü ifade eden TELKODER Yönetim Kurulu Başkanı Halil Nadir Teberci bu hedefe ulaşmayı yıllardır beklediklerini, bu açıklamanın kendilerini heyecanlandırdığını, hedefe ulaşmak için atılması gereken kritik adımlar bulunduğunu ancak Bakan Yardımcısının açıklamasında hangi adımların atılacağının belirtilmediğini ifade ediyor. Öte yandan dernek, hedefin her hanenin internete kavuşması olarak benimsenmesi gerektiğini, fiber altyapı yatırımlarının artırılmasının yanı sıra fiber veya kablo ile ulaşılamayan yerler için uydu genişbant internet hizmetinden de yararlanılabileceği görüşünde.  

Mevcut altyapı yatırımları hedeften oldukça uzak

BTK’nın yayınladığı Pazar verileri raporuna göre 2020 yılı sonunda Türkiye’de 424.915 km uzunluğunda fiber altyapı bulunuyor. Fiber altyapı uzunluğunun son bir yılda sadece 9 oranında arttığı görülüyor. TELKODER Fiber uzunluklarının önemli bir gösterge olmasına rağmen fiber şebekenin kaç haneye ulaştığı bilgisinin BTK tarafından yayınlanması halinde fiber şebeke yaygınlığının vatandaşlarımız tarafından daha iyi anlaşılacağını belirtiyor. BTK Raporunda 4 Milyon fiber abonenin mevcut olduğu ve Türkiye’de 24 milyon hane bulunduğu dikkate alındığında Türkiye’nin 2 yıl içinde 100 fiber altyapı hedefi için altyapı yatırımının çok önemli miktarda artırılması gerektiğini vurguluyor. Sayın Bakan Yardımcısının belirttiği hedeflere ulaşılabilmesi için Bakanlık ve BTK tarafından önümüzdeki dönemde atılacak somut adımları heyecanla beklediklerini belirtiyor.

Fiber hat konusunda çok yavaş ilerlediğimizi ve hedefe ulaşmaktan uzak olduğumuzu ifade eden TELKODER Yönetim Kurulu Başkanı Halil Nadir Teberci: “Bilim ve teknolojiyle kalkınma tüm ülkelerin ana hedefi olmuş durumda. Bu hedefe ulaşmak içinse internet ve dolayısıyla fiber altyapı kritik bir öneme sahip. Ülkemizde de dijitalleşme ve teknolojiye yatırım yapma isteği benimsenmiş durumda ancak yeterli fiber altyapımız maalesef yok. Fiber altyapımızın 2 yıl içinde 100 tamamlanabilmesi için ciddi çalışmalar yürütülmeli. Sayın Bakan Yardımcısından belirttiği hedeflere ulaşılabilmesi için, fiber yatırımı yapmanın önündeki mevzuat ve uygulamadan kaynaklanan engellerin kaldırılması için hangi adımların atılacağı, Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığına bağlı karayolları, demiryolları, köprü ve tünel geçişleri gibi güzergahların fiber işletmecilerinin kullanımına açılması, Yerleşik işletmeciye ve belediyelere ait fiber şebekelerin diğer işletmeciler tarafından kiralanabilmesinin önünün açılması, fiber şebeke yatırımlarına teşvik sağlanması, mevcut altyapıların görülebildiği haritanın tamamlanması gibi pek çok konuda yapılacak ayrıntılı ve somut açıklamaları heyecanla bekliyoruz.” diyor.

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı

2023’e kadar 100 fiber altyapı hedefine ulaşılabilir mi? - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

 • SOSYAL MEDYADA BİZSitemizin sosyal medya hesapları

  RASTGELE İÇERİKLER

  Sevgililer Günü’nde Yale, teknoloji tutkunları için mükemmel bir hediye sunuyor- Güncel Haberler Gerçek hayattan alıntılar neden ilgiyle izleniyor?- Güncel Haberler İZKİTAP – İzmir Kitap Fuarı kitapseverlerin yeni buluşma noktası olacak- Güncel Haberler Sonbahar akşamları Harbiye Açıkhava konserleriyle ısınıyor- Güncel Haberler Yapımcı senarist Birol Güven: “İnternetsiz geçen yıllarıma yanıyorum”- Güncel Haberler Sezen Aksu ve Sertab Erener İyiliğe Ninniler Projesi için Buluştu- Güncel Haberler

  REYTING SONUÇLARI

  27 Kasım Pazartesi Reyting Sonuçları: Selahaddin Eyyubi, Safir, Ömer, Bambaşka Biri Kimin Zirvede? 26 Kasım Pazar Reyting Sonuçları Açıklandı! Teşkilat ve Yargı Zirvede 24 Kasım Cuma Reyting Zaferi: Yalı Çapkını ve Kızılcık Şerbeti Arasındaki Heyecan Devam Ediyor! Rekabetin Zaferi: 23 Kasım 2023 Perşembe Reyting Sonuçları Açıklandı, Zirvenin Sultanı ‘Hudutsuz Sevda’!

  © 2023 Tüm Hakları Saklıdır. ReytingTv.com

  Reyting TV - Gelecek Hayallerinin Peşini Bırakmayanlarındır

  Sponsorlar Keçiören yemek siparişi Firma logolu baskılı polar - göktürk evden eve nakliyat - Lepidolite Healing Properties - İstanbul Bachata Kursu - vizyonjet - Ankara Boşanma Avukatı - Nakliyat