Kahkaha

Bayıldım

Cool

Kızgın

Mahcup

Öğretici

Şaşkın

Suskun

Tatlı

Üzgün

Süper

Batıl inançlar psikolojimizi nasıl etkiliyor- Güncel Haberler

Ana Sayfa » Blog » Batıl inançlar psikolojimizi nasıl etkiliyor- Güncel Haberler
Google News Abone Ol

Günlük yaşamda sıkça karşılaşılan batıl inançların, kişinin hayatının merkezinde yer alması ve yaşamını olumsuz etkilemesi halinde bunun Obsesif Kompulsif Bozukluk (OKB) da denilen takıntı hastalığıyla ilgili bir sorunun işareti olabileceği belirtiliyor. Uzmanlar, kişinin hayatını olumsuz derecede etkileyen bu durumla başa çıkamaması halinde bir uzmana danışılmasını tavsiye ediyor.

 

Üsküdar Üniversitesi NP Etiler Tıp Merkezi’nden Uzman Klinik Psikolog Serkan Elçi, batıl inanışların psikoloji üzerine etkilerine ilişkin değerlendirmede bulundu.

 

Uzman Klinik Psikolog Serkan Elçi, batıl inançların, “gerçekte var olmayan ama insanların hayatlarına etkisi olduklarını düşündükleri bazen dini ritüellerle bazen de günlük hayatlarında yaşamış oldukları değişik an veya anlarla bağlantı kurdukları düşünce kalıbı” olduğunu söyledi.

 

Batıl inanç kaynaklı birçok davranışla karşılaşırız

 

Günlük hayatta şahit olunan, batıl inanç kaynaklı birçok hareket olduğuna değinen Serkan Elçi, “Bazen bilerek ya da bilmeyerek birçok kişinin yaptığı, batıl inanç kaynaklı hareketler görülebilir. Bunlara örnek verecek olursak; nazar değmemesi için nazar boncuğu takılması, kara kedi beslenmesinin veya görülmesinin uğursuzluk getirildiğine inanılması ve merdiven altlarından geçilmesinin uğursuzluk getirdiğine inanılması gibi birçok batıl inanç çeşidi vardır. Bu batıl inançların dışında insan hayatını derinden etkileyen inanç türlerine de örnek verecek olursak Hristiyanların 13 rakamının uğursuzluğuna inanmasıdır.” diye konuştu. 

 

Batıl inançlara göre hareket etmek takıntıyla ilgili olabilir

 

Bireylerin batıl inançlara göre hareket etmesinin ve bu batıl inançları hayatlarının merkezine koymalarının takıntılarıyla ilgili olabileceğini belirten Serkan Elçi, “Kişinin bu batıl inançları hayatının merkezine koymasının sebebi, durumun boyutunun takıntıya doğru ilerliyor olmasıdır. Takıntı hemen hemen her insanda belirli bir miktar bulunsa da bu durum artık günlük hayatın gidişatını engelliyorsa burada bir sorun vardır demektir.” uyarısında bulundu.

 

Yüklenen anlam belirleyici olabilir

 

Kişilerin hayatlarında en önemli olan şeyin, yaşadıkları olay, durum ve düşüncelerine yükledikleri anlamlar olduğunu kaydeden Serkan Elçi, “Bir olayın üzerine ne kadar anlam yüklenirse o olayın kişi üzerinde bıraktığı etki o kadar fazladır. Bunun yanı sıra bazı düşüncelere de gereğinden fazla anlam yükledikçe bu düşüncenin hayatımıza olan anlamının etkisini de arttırmış oluruz.” dedi.

 

Çok fazla batıl inanç çeşidi bulunduğunu kaydeden Serkan Elçi, bu takıntılardan bazılarının kişinin hayatını zorlaştırabildiğini belirterek “Yakın zamanda duyduğum bir batıl inanç çeşidi var. Bir otomobil markasıyla ilgili batıl bir inançta kişi ‘Bu marka arabaya yaklaşırsam veya binersem hayatımdaki insanların başına kötü bir şey gelecek’ şeklinde bir batıl inanca sahip. Bu batıl inanç kişinin hayatının akışını derinden etkiliyor. Mesela taksi çağırdığında bahsettiği marka taksinin gelmesi durumunda o araca binmekten kaçınıyor. Bu durum da hayat akışını bozuyor.” diye konuştu.

 

Yaşamı zorlaştırıyorsa OKB olabilir

 

Uzman Klinik Psikolog Serkan Elçi, kişinin yaşamını zorlaştıran bu tip batıl inançların dikkate alınması gerektiğini belirterek bu durumun Obsesif Kompulsif Bozukluk (OKB) da denilen takıntı hastalığının işareti olabileceğini söyledi. Serkan Elçi, kişinin tek başına bu sorunla başa çıkamaması halinde bunun bir rahatsızlık olduğunu belirterek mutlaka bir uzmana danışılması gerektiğini söyledi.

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı

Batıl inançlar psikolojimizi nasıl etkiliyor- Güncel Haberler - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

 • SOSYAL MEDYADA BİZSitemizin sosyal medya hesapları

  RASTGELE İÇERİKLER

  Aliağa’da At-Çek Heyecanı Başlıyor- Güncel Haberler Scotty, Vodafone Business’in Motor Takip Çözümü ile ‘Scotty’lerini canlı takip ediyor Uçan araba AirCar’ın iki yolcu ile 50 kilometre menzil yapması hedefleniyor- Güncel Haberler Zabıta’dan Stok Yağ Denetimi- Güncel Haberler Samsung Electronics Mobil Dünya Başkanı ve CEO’su TM Roh: “Akıllı telefonlarda yeni bir dönem başlamak üzere”- Güncel Haberler Ecem Erkek, Üç Yeni Projeyle Seyirci Karşısında- Güncel Haberler

  REYTING SONUÇLARI

  Reyting Arenasında Zafer Kimin? 6 Aralık 2023’ün En İyi Yapımı Hangisi? Reyting Zirvesindeki Zafer: Yabani Dizisi, 5 Aralık’ta Rakiplerini Eleyerek Tahtın Sahibi Oldu! Televizyon Ekranlarının Zafer Gecesi: 4 Aralık 2023 Reyting Sonuçları ve Liderlik Koltuklarını Kim Aldı? 3 Aralık 2023 Pazar Günü Reyting Sonuçları Açıklandı! Pazar Gecesi Ekranların Zirvesinde Hangi Programlar Var?

  © 2023 Tüm Hakları Saklıdır. ReytingTv.com

  Reyting TV - Gelecek Hayallerinin Peşini Bırakmayanlarındır

  Sponsorlar Keçiören yemek siparişi Firma logolu baskılı polar - göktürk evden eve nakliyat - Lepidolite Healing Properties - İstanbul Bachata Kursu - vizyonjet - Ankara Boşanma Avukatı - Nakliyat