Kahkaha

Bayıldım

Cool

Kızgın

Mahcup

Öğretici

Şaşkın

Suskun

Tatlı

Üzgün

Süper

“Dünyanın karşı karşıya olduğu bağımlılık sorunuyla hep birlikte mücadele etmeliyiz”- Güncel Haberler

Ana Sayfa » Blog » “Dünyanın karşı karşıya olduğu bağımlılık sorunuyla hep birlikte mücadele etmeliyiz”- Güncel Haberler
Google News Abone Ol

Yeşilay, 26 Haziran Dünya Uyuşturucu ile Mücadele Günü dolayısıyla yaptığı açıklamada gençleri bağımlılıktan koruma çağrısı yaptı. Yeşilay ve T.C. Milli Eğitim Bakanlığı’nın (MEB) Türkiye Bağımlılıkla Mücadele Programı ve Yaşam Becerileri Eğitim Programı gibi projelerle madde ve diğer bağımlılıklara karşı önleyici çalışmalar için güçlerini birleştirdiğini vurgulayan Yeşilay Genel Başkanı Prof. Dr. Mücahit Öztürk, “Dünyanın karşı karşıya olduğu bağımlılık sorunuyla hep birlikte mücadele etmeliyiz” dedi. Bağımlı bireylere de Yeşilay Danışmanlık Merkezi (YEDAM) çatısı altında destek verdiklerini hatırlatan Öztürk, “Bugüne kadar madde bağımlılığı sorunu yaşayan 5 bin 208 kişi YEDAM’a başvurdu ve aldıkları destekle bağımlılıktan uzak bir yaşama adım attı” ifadelerini kullandı. 

Yeşilay, 26 Haziran Dünya Uyuşturucu ile Mücadele Günü için yaptığı açıklamada, uyuşturucu madde kullanımı konusunda çocuk ve gençlerin karşı karşıya olduğu risklere dikkat çekti. Açıklamada, önleyici çalışmaların önemi ve Yeşilay’ın bu alanda yürüttüğü çalışmalar vurgulandı. 

Bütün dünyayı tehdit eden bağımlılık riskinin farkında olduklarını ve bu nedenle bağımlılıkları oluşmadan engellemeye büyük önem verdiklerini belirten Yeşilay Genel Başkanı Prof. Dr. Mücahit Öztürk şunları ifade etti: 

“Önleyici çalışmalar, bağımlılıktan uzak bir toplumun, sağlıkla yetişecek nesillerin olmazsa olmazı. Sağlıklı nesiller yetiştirmenin yolu, onlara fizyolojik, ruhsal ve sosyal gelişimlerini destekleyecek donanımları sunmaktan geçiyor. Gençler başta olmak üzere tüm toplumun karşı karşıya olduğu bu riske karşı hep birlikte mücadele etmeliyiz. Biz de bu nedenle bir asırdan uzun süredir aralıksız olarak bağımlılıklarla mücadele ediyoruz.” 

Yeşilay ve MEB önleyici çalışmalar için güçlerini birleştirdi

Yeşilay’ın T.C. Milli Eğitim Bakanlığı iş birliği ile yürüttüğü projeleri hatırlatan Öztürk,  “Türkiye Bağımlılıkla Mücadele Programı’na ek olarak Yaşam Becerileri Eğitim Programı ile gençlerimize bu donanımları sunmak için çalışıyoruz. Ayrıca kültür-sanattan spora farklı alanlardaki projelerimizle de hem bağımlılıklarla ilgili gençlerimizin farkındalıklarını artırmaya hem de sağlıklı yaşam alışkanlıkları kazanmalarına katkı sağlamayı hedefliyoruz” ifadelerini kullandı. 

Türkiye Bağımlılıkla Mücadele Programı (TBM) ile her yıl 10 milyon öğrenci ve 3 milyon yetişkine ulaşan Yeşilay, pilot uygulamasını yaptığı Yaşam Becerileri Eğitim Programı ile de tüm Türkiye’de 7’inci sınıf öğrencilerinde zararlı alışkanlıklara karşı hayır deme becerisi geliştirmeyi, bilgilendirmeyi ve davranış değişikliği kazandırmayı hedefliyor. Yeşilay, ayrıca Okulda Bağımlılığa Müdahale Programı (OBM) kapsamında da riskli öğrencilerin sigara, alkol, madde gibi zararlı alışkanlık ve davranışları bağımlılığa dönüşmeden önlenmesini ve bu öğrencilerin eğitim sistemi dışına çıkmadan geri kazanılmasını hedefliyor. 

Madde bağımlılığından kurtulmak isteyen 5 bini aşkın kişi YEDAM’a başvurdu

Yeşilay, bağımlılıktan kurtulmak isteyenlere ve ailelerine Türkiye’nin her köşesindeki 100’ü aşkın Yeşilay Danışmanlık Merkezi (YEDAM) çatısı altında ücretsiz hizmet veriyor. Önleyici çalışmalar kadar, bağımlılığın oluşması durumunda rehabilitasyon aşamasında da mücadelelerini sürdürdüklerini belirten Öztürk, “Bağımlılığın oluştuğu durumlarda da Yeşilay olarak çocuklarımızın, gençlerimizin, 7’den 77’ye ihtiyaç duyan herkesin elinden tutuyoruz. YEDAM ile bağımlılık sorunu yaşayanlara ve ailelerine psikolojik ve sosyal destek sağlayarak; yeniden hayata kazandırılmalarını hedefliyoruz. Yürüttüğümüz çalışmalarla bağımlılıklarından kurtulan, hayata yeniden başlayan bireyleri görmek, ailelerinin sevincine tanıklık etmek bizim için büyük mutluluk. Bugüne kadar madde bağımlılığı sorunu yaşayan 5 bin 208 kişi YEDAM’a başvurdu ve bizden aldıkları destekle bağımlılıktan uzak bir yaşama adım attı” ifadelerini kullandı. 

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı

“Dünyanın karşı karşıya olduğu bağımlılık sorunuyla hep birlikte mücadele etmeliyiz”- Güncel Haberler - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

 • SOSYAL MEDYADA BİZSitemizin sosyal medya hesapları

  RASTGELE İÇERİKLER

  İzmirliler 2022’ye müzikle girdi- Güncel Haberler Hip-Hop ve Çağdaş Dans Hayatın Kaosuna Karşı: Rubberband 25-26 Mart’ta CRR’de!- Güncel Haberler Nilüfer +1 Güz Konserleri’nde Evdeki Saat rüzgarı- Güncel Haberler İzmir’de karakılçık buğdayı eken üreticinin yüzü güldü- Güncel Haberler Atasun Optik’ten “Dünya Görme Günü”ne özel film- Güncel Haberler Alarko Carrier 2021 Yılında Cirosunu Yüzde 60 Artırdı- Güncel Haberler

  REYTING SONUÇLARI

  Dizilerin Kıyasıya Yarıştığı Gecede Lider Kim? 28 Kasım Reyting Raporu 27 Kasım Pazartesi Reyting Sonuçları: Selahaddin Eyyubi, Safir, Ömer, Bambaşka Biri Kimin Zirvede? 26 Kasım Pazar Reyting Sonuçları Açıklandı! Teşkilat ve Yargı Zirvede 24 Kasım Cuma Reyting Zaferi: Yalı Çapkını ve Kızılcık Şerbeti Arasındaki Heyecan Devam Ediyor!

  © 2023 Tüm Hakları Saklıdır. ReytingTv.com

  Reyting TV - Gelecek Hayallerinin Peşini Bırakmayanlarındır

  Sponsorlar Keçiören yemek siparişi Firma logolu baskılı polar - göktürk evden eve nakliyat - Lepidolite Healing Properties - İstanbul Bachata Kursu - vizyonjet - Ankara Boşanma Avukatı - Nakliyat