ESKİ DİZİLER! NE GÜZEL DİZİYDİ SERİSİ! BABAOCAĞI

29.04.2020

0 Yorum

Karantinada evdeyken izlenebilecek güzel dizilerden biri Baba Ocağı.  2007-2008 yıllarında Star Tv’de yayınlanan dizi tam 52 bölüm sürdü. Yönetmen koltuğunda ise Mustafa Şevki Doğan vardı. Dizinin senaristliğini ise Baykut Badem ile birlikte Filiz Ekinci ve Emin Gürsoy  yürütüyordu. Bir zamanların vazgeçilmeziydi Ege dizileri.  Baba O cağı bu furyanın yaratıcısı diyebiliriz. Dizinin oyuncu kadrosunda Burak Özçivit, […]

ESKİ DİZİLER! NE GÜZEL DİZİYDİ SERİSİ! BABAOCAĞI

Karantinada evdeyken izlenebilecek güzel dizilerden biri Baba Ocağı.  2007-2008 yıllarında Star Tv’de yayınlanan dizi tam 52 bölüm sürdü. Yönetmen koltuğunda ise Mustafa Şevki Doğan vardı. Dizinin senaristliğini ise Baykut Badem ile birlikte Filiz Ekinci ve Emin Gürsoy  yürütüyordu. Bir zamanların vazgeçilmeziydi Ege dizileri.  Baba O cağı bu furyanın yaratıcısı diyebiliriz. Dizinin oyuncu kadrosunda Burak Özçivit, Selim Gülgören, Ali Sürmeli, Engin Şenkan, Uğur Demirpehlivan, Algı Eke, Ceren Hindistan, Gülden Dudarık. Suzan Aksoy, Feyza Çıpa, Mustafa Şen, Aylin Kabasakal gibi isimler vardı.

GELENEK

Bu tarz diziler daha sonra bir gelenek hâlini aldı ve devamı geldi. Köye şehirden yabancılar gelir ve mutlaka bir karavanları olurdu. Köyde mutlaka âşık olurlar ve geri dönmekte zorlanırlardı. Aynı zamanda bu dizilerde düzenbaz enişte, dayı ve amcalar; köyün muhtarı, köy kahvesi ve köyün delisi, köyün bakkalı mutlaka olurdu. Yüzümüzü güldüren diziler farklı oyuncu kadrolarıyla aynı temada devam etti. İyiki de etti. Baba Ocağı, Muğla’nın Yatağan ilçesine bağlı Bözüyük köyünde çekildi. Hatta bu köy daha sonra farklı Ege dizilerine de ev sahipliği yaptı.

KIYMETİNİ BİLENLERE 

Gerçekten sloganı gibi kıymetini bilenlere kendine has bir diziydi. Murat ve Güven İstanbul’da hem Ziraat Mühendisliği okuyup hem de barlarda çalıp söylüyorlardı. Çok ta güzel bir grupları vardı. Her şey yolunda gidiyordu ta ki İstanbul’daki bir barda kavgaya karışıp gazetelere haber olana kadar. Bu haberi Bozüyük’teki Halil Efe görünce aniden kardeşi Recep’i alıp İstanbul’a  çocukların yanına gitti ve onları alıp doğruca köye geldi. Bunda Halil Efe’nin en dişli köylüsü Seyfi Efe’nin de payı büyük tabi. Murat ve Güven hayal kırıklığıyla köye döndüklerinde onları bir dolu zorluk bekliyordu.  Onların gelmesine en çok sevinen de Murat’a âşık olan Seyfi Efe’nin kızı Cemile’ydi. Seyfi Kılıçparlar ve  ailesi bu  dönüşten en çok etkilenen ailelerden biri oldu.

KARAVANCILIK

Bu dizinin olmazsa olmazı karavanı ihmal edemezdik. Murat ve Güven köye dönünce onların İstanbul’daki sevgilileri durur mu? Tabi ki hayır. Murat’ın sevgilisi Seda ve Güven’in sevgilisi Özge sevgililerinin müzik grubunu yani arkadaşlarını toplayıp Muğla’ya köye geldiler.

AİLE

Kılıçparlar ailesinin kızlarından İsmet ise Güven’e olan ilgisini çocukluğunda olduğu gibi saklamaya çalışıyordu fakat Cemile açk açık Murat’ın dizinin dibinden mümkün olduğunca saklamadı. Buna en çok sinirlenen hâliyle Seda oldu.  Güven ve Murat’ın ailesi Yörükoğlular ile Seyfi’nin ailesi Kılıçparlarlar çatışmaktan vazgeçmedi. Atadan dededen gelen bir alışkanlıkla hep zıtlık çıkarmaya devam ettiler. Olan da bu ailelerin çocuklarına oldu.  Bu iki ailenin çocukları zamanla birbirleriyle daha çok zaman geçirmek zorunda kaldılar. İster istemez hissetikleri de değişti. Bir yandan da İstanbul’dan gelenler işleri iyice çıkmaza soktu.

YILDIZI PARLAYANLAR

Bu diziden sonra yıldızı en çok parlayan Burak Özçivit oldu. Selim Gülgören ise müzik alanında ilerledi ve oldukça başarılı oldu. Dizideki şarkıların devamı ve çok daha fazlası geldi. Feyza Çıpa yine yıldızı parlayan oyunculardan oldu. Algı Eke mimikleri ve Ege ağzıyla hâlâ Ege dizilerinin vazgeçilmezi. Gülden Dudarık ve Ceren Hindistan ise daha sonra televizyonda diğer saydığım isimlerden daha az gördüğümüz oyuncular. Aylin Kabasakal ve Emin Gürsoy’u da anmadan geçmeyelim. Emin Gürsoy dizinin Recep karakteri olmakla beraber senaristliğini de yapıyordu. Kendisi şu an Kalk Gidelim dizisinde muhtar Sefer Zeytin.

Ege dizileri yazları çayımızla sıcacık akşamlarda keyifle izleyebileceğimiz işlerdi. Baba Ocağı da bu dizilerin yaratıcısıydı. Umarım bu dizilerin devamı gelir.

Yazar: Meltem Güner

Meltem Güner1997 yılında İstanbul'da doğdum.Marmara Üniversitesi Türk Dili ve Edebiyatı mezunuyum.Türk Dili ve Edebiyatı öğretmeniyim.Senaryo Yazarlığı eğitimi alıyorum.

İlgili Terimler :

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

Gelişmelerden anında haberdar olmak için Google News'te Reyting Tv'ye abone olun      jakuzi   Tv yayın akışı

BENZER İÇERİKLER

SİNEMA KÖŞESİ

FACEBOOKTA BİZ