Kahkaha

Bayıldım

Cool

Kızgın

Mahcup

Öğretici

Şaşkın

Suskun

Tatlı

Üzgün

Süper

İş Kazaları Yapay Zeka ile En Az İndiriliyor- Güncel Haberler

Ana Sayfa » Blog » İş Kazaları Yapay Zeka ile En Az İndiriliyor- Güncel Haberler
Google News Abone Ol

Yapılan araştırmalar Türkiye’de iş kazalarından her gün 4 işçi hayatını kaybediyor. Bu noktada iş yerlerine büyük görevler düşüyor.

 

Sosyal Güvenlik Kurumu verilerine göre ülkemizde 2018 yılında 430 bin 985 iş kazası meydana geldi ve bu kazaların 1541’i ölümcül düzeyde gerçekleşti. Her 280 iş kazasının biri ölümcül düzeyde gerçekleşiyor ve bu noktada her gün 4,2 işçi hayatını kaybediyor. İş kazalarını önlemek ve ölümcül düzeyde iş kazasını en aza indirmek için Sağlık Bilimleri Üniversitesi teknoparkında yerli yapay zeka destekli nesnelerin interneti ile iş sağlığı ve güvenliği çözümleri geliştirildi.

 

Yapay Zeka ve Giyilebilir Sensörler ile İş Kazaları En Aza İndirilebilir

İş güvenliğinde kullanılan yapay zeka yöntemi ile kazaların en aza indirilebileceği ve ölümlü kaza sayısında düşüş yaşanabileceğini belirten Navbea genel müdürü Aziz Murat Dikmen, getirilen çözüm ile klasik yöntemler arasında ciddi fark oluştuğunu dile getirdi. Dikmen, “İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği Meclisi'nin (İSİG) raporuna göre 2020 yılında iş kazasında hayatını kaybedenlerin sayısı en az 2427 oldu. Getirilen yapay zeka destekli çözüm, gerçek zamanlı konumlandırma sistemi ve giyilebilir sensörler ile işyerlerinde iş sağlığı ve güvenliği konuları başta olmak üzere endüstri 4.0 çözümleri sunuyor. Böylece iş kazalarının ve güvenlik ihlallerinin oluşmasına zemin hazırlayan birçok etmen ortadan kaldırılıyor” dedi.

 

Yapay Zeka Destekli Sistem Covid-19 Önlemlerini de Kapsıyor

Covid-19 ile birlikte sistemin güncellendiğini ve Sağlık Bakanlığı’nın ‘Hayat Eve Sığar’ uygulaması ile entegre olduğunu dile getiren Aziz Murat Dikmen, çalışanların filyasyon çalışması kapsamında olup olmadığı konusunda iş yerini uyardığına da dikkat çekti. Dikmen,

“Uygulama kişiye özel veriler taşıyan giyilebilir kart ya da sensörler yardımıyla çalışanları daha servis araçlarına binerken uyarır. Çünkü bu kartlara ‘’hayat eve sığar’’ uygulaması tanımlanmıştır. Çalışan eğer özel yaşantısında herhangi bir sebepten filyasyonda kalmış ise online olarak bu çalışma kartına taşınıyor. İster özel aracıyla gelsin ister servis ile iş yerine ulaşsın her noktada gerçek zamanlı konumlandırma sistemi ile kişinin sağlık durumuna göre yetkilinin uyarılması söz konusu oluyor. Eğer çevresinde ya da ailesinden biriyle filyasyonda olduğu verisi varsa, sistem uyararak çalışanın tesise girmesini engelliyor. Ayrıca tesis ya da şirket içinde bir covid 19 virüsü taşıyan çalışan olduğu tespit edilirse, anında o kişinin geriye dönük kimlerle filyasyonda bulunduğu gerçek verilerle raporlanabilir” diye konuştu.

 

Yatağan Termik Santralinde Uygulanıyor

Muğla, Yatağan’da bulunan termik santralde sistemin, Navbea’nın uygulanmaya başlandığını dile getiren Dikmen,

“Türkiye’nin en büyük gerçek zamanlı konumlandırma projesi Yatağan Termik Santralinde hayata geçirildi. Yatağan Termik Santralinde 2500 çalışan ve tesise giriş yapan tüm misafirler gerçek zamanlı konumlandırma sistemi ile daha güvenli bir çalışma ortamına kavuştu. Tesiste herhangi bir nedenden oluşabilecek kaza sırasında her kişi online olarak takip edildiğinden düşme, hareketsiz kalma veya personel kartı üzerindeki acil durum butonu ile yardım isteyebilecek ve yeri anında saptanabilecek. 

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı

İş Kazaları Yapay Zeka ile En Az İndiriliyor- Güncel Haberler - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

  Promosyon şemsiye

RASTGELE İÇERİKLER

+1 Fest’te Sanışer ve Sokrat ST sahnede PWN İstanbul “Sağlığa Yön Verecek Kadın Liderler Gelişim Programı” ilk mezunlarını verdi- Güncel Haberler Dünya Çocuk Gününde uçurtma şenliği düzenlendi- Güncel Haberler Muhtarlık ofisleri mini kütüphaneye dönüştürüldü- Güncel Haberler Tübitak 4006 Bilim Fuarı Açıldı- Güncel Haberler Performans Tutkunlarının Merakla Beklediği Yeni BMW M3 Competition Sedan ve Yeni BMW M4 Competition Coupé Türkiye’de

REYTING SONUÇLARI

20 Eylül Çarşamba Reyting Sonuçları: Çöp Adam, Dönence ve MasterChef All Star Reyting Yarışında Kim Önde? 18 Eylül 2023 Reyting Sonuçları: Hangi Dizi ve Programlar Öne Çıktı? Haftalık Reyting sonuçları 11-17 Eylül 2023 En çok İzlenen Diziler 16 Eylül Cumartesi Reyting sonuçları! Gönül Dağı mı, Kardeşlerim mi?

© 2023 Tüm Hakları Saklıdır. ReytingTv.com

Reyting TV - Gelecek Hayallerinin Peşini Bırakmayanlarındır

Sponsorlar matematik özel ders Ankara Boşanma Avukatı Promosyon Şemsiye Nakliyat