Kahkaha

Bayıldım

Cool

Kızgın

Mahcup

Öğretici

Şaşkın

Suskun

Tatlı

Üzgün

Süper

“Kültür envanteri dijitale taşınacak”- Güncel Haberler

Ana Sayfa » Blog » “Kültür envanteri dijitale taşınacak”- Güncel Haberler
Google News Abone Ol

“Kültür envanteri dijitale taşınacak”

 

Lüleburgaz Belediyesi’nin Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi ile birlikte başlattığı “Kent Kültür Envanter Çalışmasında” sona gelindi. Yaklaşık 1 yıl boyunca aralarında jeolog, sanat tarihçisi, arkeolog ve kent plancılarının olduğu çok sayıda akademisyen Lüleburgaz ve çevresinin kültür envanterini çıkarttı. Çıkartılan envanterlerle ilgili rapor hazırlanırken, kentin kültür envanteri kapsamlı bir şekilde dijital ortama taşınacak.

 

Lüleburgaz Belediyesi’nin geçtiğimiz yıl içerisinde kentin taşınmaz kültürel, taşınmaz doğal ve yerel kültürel mirasını çıkarmak için başlattığı Kent Kültür Envanteri Çalışmasında önemli aşama kat edildi. Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi’nden aralarında jeolog, arkeolog, kent plancısı, sanat tarihçisi gibi 16 farklı akademisyenin gerçekleştirdiği çalışmalarda Lüleburgaz’ın geçmişten günümüze kadar yer alan bütün kültür envanterleri tek tek kayıt altına alındı.

 

Envanter bir “tık” ötede olacak

 

İnceleme raporu, Lüleburgaz Kenti Taşınır Taşınmaz Kültür Mirası, Kültürel Varlıklar ve Koruma Alanları, Somut Olmayan Kültürel Miras ve Kültürel Miras Ögelerinin Coğrafi Bilgi Sistemi’ne Aktarılması gibi 5 ayrı aşamadan oluşan Kültür Envanteri Çalışması dijital ortama taşınarak vatandaşın bir tık ötesinde olacak. Kültür Envanteri’nin dijital ortama taşınmasıyla kentin geçmişi geleceğe taşınmakla kalınmayıp, turistik amaçlı da kullanılabilecek. Dijital ortamda işaretlenen kültür envanteri sayesinde Lüleburgaz’ın hangi bölgesinde hangi kültürel envantere sahip olduğu bir tık ötede olmuş olacak. Bu sayede kültür envanterlerinin kentin tanıtımında büyük rol oynaması hedefleniyor.

 

Çalıştayla hız kazandı

 

Lüleburgaz Kent Kültür Envanteri çalışmaları 2020’nin Kasım ayında başlayıp, 2 Nisan 2021’de korona virüs pandemisi nedeniyle çevrim içi düzenlenen “Lüleburgaz Kent Kültür Çalıştayı” ile hız kazandı. Çalıştayda ilgili kurumlar, yerel aktör ve araştırmacılarla bir araya gelinerek bilgi ve deneyimlerin paylaşılma imkanı yaratıldı.

 

Sokak sokak incelendi

 

Kültür envanteri çalışmaları kapsamında Lüleburgaz ve yakın çevresindeki arkeolojik varlıklar ile kentsel ölçekte kültürel miras değerleri niteliğindeki varlıklar olarak SİT alanları ile kentin geçmişteki fiziksel biçim ve değişiminin izlerini taşıyan cadde, sokak, meydan, yapı adası, mülkiyet deseni ve bu ögelerin konum ve yönelimleri ele alındı. Arkeolojik kültür mirasının bütüncül ve kapsamlı bir tespiti için ilçe genelinde arkeolojik yüzey araştırması metodolojisi ile ayrıntılı bir alan çalışması yapılması gerektiği değerlendirildi.

 

Dere ve Yılmaz organik sokak yapısını koruyor

 

Akademisyenlerce gerçekleştirilen çalışmalar sonucunda kentin eski yerleşim yerlerindeki dokular hakkında da önemli veriler elde edildi. Özellikle Dere ve Yılmaz Mahallelerinin organik sokak dokularıyla kentin en eski yerleşim alanı olma özelliğini halen koruduğu belirtildi. Yine yazılı kaynaklarda 1920’lerde Yunanistan’dan gelen muhacirlerin yerleştirildiği ifade edilen bu mahallelerde yerleşimin sokak cephesine bitişik veya bahçe içinde konumlanmış 1 veya 2 katlı konutlardan oluştuğu ve 1940’lı yıllardan itibaren başlayan imar hareketi ile kent planlı olarak doğu, güney ve kuzey yönlerine genişlerken, mimari üretim modern çağın tasarım ilkeleri ve inşaat teknikleriyle biçimlendiği raporda bildirildi.

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı

“Kültür envanteri dijitale taşınacak”- Güncel Haberler - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

 • SOSYAL MEDYADA BİZSitemizin sosyal medya hesapları

  RASTGELE İÇERİKLER

  Kadıköy Belediyesi’nden 12 Bin Yardım Kolisi, Her Gün 5 Bin 500 Kişiye İftar- Güncel Haberler Başkan Sandıkçı “Nohutlu Pilav” İkram Etti- Güncel Haberler Şairlerin Şarkı Olmuş Şiirleri 8 Şubat’ta CRR’de.- Güncel Haberler Akustikhane yarının müzisyenlerini Paribu’nun desteğiyle keşfediyor SMA’lı İdil Ayşe’nin annesi: “Kampanya’da yüzde 58’e kadar geldim. Yüzde 42 için artık sıra büyüklerde!”- Güncel Haberler Didim’de Medusa Takı Stantları Tekrar Vatandaşlarla Buluşacak- Güncel Haberler

  REYTING SONUÇLARI

  Hudutsuz Sevda, Sakla Beni, Aldatmak! 7 Aralık Perşembe Reyting sonuçları şaşırtıyot! Reyting Arenasında Zafer Kimin? 6 Aralık 2023’ün En İyi Yapımı Hangisi? Reyting Zirvesindeki Zafer: Yabani Dizisi, 5 Aralık’ta Rakiplerini Eleyerek Tahtın Sahibi Oldu! Televizyon Ekranlarının Zafer Gecesi: 4 Aralık 2023 Reyting Sonuçları ve Liderlik Koltuklarını Kim Aldı?

  © 2023 Tüm Hakları Saklıdır. ReytingTv.com

  Reyting TV - Gelecek Hayallerinin Peşini Bırakmayanlarındır

  Sponsorlar Keçiören yemek siparişi Firma logolu baskılı polar - göktürk evden eve nakliyat - Lepidolite Healing Properties - İstanbul Bachata Kursu - vizyonjet - Ankara Boşanma Avukatı - Nakliyat