Eski diziler! Ne güzel diziydi serisi, Eşref saati

02.04.2020

0 Yorum

Karantina günlerinde hazır evdeyken izlenilebilecek eski diziler arayabilirsiniz. Bu yazı dizisi tam da bunun için. Baştan izlenilebilecek eski güzel diziler arıyoruz. İlk tavsiyem Eşref Saati dizisi.

Eski diziler! Ne güzel diziydi serisi, Eşref saati

Seyredilesi eski diziler serimizde ilk önerimiz; Eşref Saati dizisi Show Tv’de 2007 yılında yayınlanmış ve 39 bölüm sürmüş bir dizi. Yönetmen koltuğunda başarılı yönetmen Zeynep Günay Tan var. Yapımcısı ise Kurtlar Vadisi, EDHO gibi dizilerin yapımcısı Raci Şaşmaz. Senaristi ise Bahadır Özdener ve Raci Şaşmaz. Raci Şaşmaz bu işinde saf kabadayı ve şiddetin dışında tam da bir aile dizisi ortaya çıkarmayı başarmış. Oyuncu kadrosunda Yavuz Bingöl, Yetkin Dikinciler, Özge Borak, Ahmet Uğurlu, Yağmur Kaşifoğlu, Şebnem Dönmez, Bilge Şen gibi isimler var.

Bu yazıda neler var?

Eski yerli diziler Eşref saati

Dizimiz Eşref Sarı yani nâm-ı diğer Sarı Eşref( Yetkin Dikinciler) ve Eşref Kara yani nâm-ı diğer Kara Eşref (Yavuz Bingöl)’in hapisten çıkmasıyla başlıyor. Bu iki tatlı kabadayı sürekli birbirleriyle atıştıkları için hapise girmek zorunda kalmışlardı. Alemdar Ağa’nın kendi yerine kimi seçtiği konusunda bir türlü uzlaşamadıkları için bu tartışmaları asla bitemedi. Bu iki Eşref’in ortak noktası birbirlerinin kardeşlerine âşık olmaları. Sarı Eşref Kara Eşref’in kardeşi Reyhan( Özge Borak)’a, Kara Eşref Sarı Eşref’in kardeşi Ceylan(Yağmur Kaşifoğlu)’a âşık oldular. Birbirlerine çaktırmasalar da ikisi de bunun farkında. Dizinin ana hattı budur. Bu şekilde başlıyor.

Sarı Eşref ve Kara Eşref’in hatırlarını kıramadığı iki büyük isim var. Yamacı Yadigar ve Şadiye. Bu iki isim de birbirleriyle hem atışıyorlar hem de Eşreflere ve kardeşlerine sahip çıkıyorlar. Reyhan ve Ceylan, ağabey korkusundan sevdikleriyle görüşemiyorlar. Hele sevdikleri birbirlerinin ağabeyleri olunca iş iyice çıkmaza giriyor. Onlara destek olmak ta Şadiye annelerine ve Yadigar babalarına düşüyor. Mahallenin truvası ise Truva Feraye (Şebnem Dönmez). Mahalleye gelir gelmez bomba etkisi yaratan mahallenin güzeli Feraye özellikle Yadigar’ın çırağı Gürbüz’ün kalbinde taht kuruyor. Eşref Sarı ve Eşref Kara’nın dükkanlarını alarak Yadigar’ın uyarılarına rağmen mahalleye yerleşiyor.

İzlenilebilir eski diziler serimizin ilk önerisi olan; Eşref Saati dizisi 75 dakikalık bölümleriyle çerez gibi izlenilebilecek güzel bir dizi. Tabi o zaman dizi saati 140 dakika değil. 75 dakikada işi bitiriyorlar. Öyle olunca da izlenmesi kolay, kaliteli diziler ortaya çıkıyor. Raci Şaşmaz bu dizisinde EDHO ve Kurtlar Vadisi aksine silahın ön planda olmadığı. Aile komedisi ve romantizmin ağırlıkta olduğu bir dizi. Racon ve delikanlılık şiddetle değil şefkatle ölçülüyor bu dizide. Sarı Eşref ve Kara Eşref her ne kadar göstermeseler de, sert görünseler de kalpleri yumuşacık. En çok kızdıkları birbirleri ve kardeşlerine bile kıyamıyorlar. Çok kavga etseler de en yakın arkadaşları, sırdaşları yine birbirleri. Kardeşlerini vermek istemiyorlar ama verebilecekleri tek kişinin de diğer Eşref olduğunu biliyorlar.

Eski yerli diziler önerimiz Eşref saati izlemek için bu linki tıklayabilirsiniz

Yazar: Meltem Güner

Meltem Güner1997 yılında İstanbul'da doğdum.Marmara Üniversitesi Türk Dili ve Edebiyatı mezunuyum.Türk Dili ve Edebiyatı öğretmeniyim.Senaryo Yazarlığı eğitimi alıyorum.

İlgili Terimler :

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

Gelişmelerden anında haberdar olmak için Google News'te Reyting Tv'ye abone olun      jakuzi   Tv yayın akışı

BENZER İÇERİKLER

SİNEMA KÖŞESİ

FACEBOOKTA BİZ