Kahkaha

Bayıldım

Cool

Kızgın

Mahcup

Öğretici

Şaşkın

Suskun

Tatlı

Üzgün

Süper

Ölümcül Merdiven Kazalarına Karşı Dikkat Edilmesi Gerekenler- Güncel Haberler

Ana Sayfa » Blog » Ölümcül Merdiven Kazalarına Karşı Dikkat Edilmesi Gerekenler- Güncel Haberler
Google News Abone Ol

MERDİVEN KAZALARINDAN DOLAYI HER YIL 

YÜZ BİNLERCE İNSAN ACİL SERVİSE KALDIRILIYOR!

 

Başta inşaat sektörü olmak üzere çalışma alanlarında sıklıkla kullanılan merdivenler, çalışanların hayatını tehlikeye atacak büyüklükte riskler oluşturabiliyor. Dünya Sağlık Örgütü’ne göre, her yıl ABD’de 164.000’den fazla kişi merdiven kazasından dolayı acil serviste tedavi görüyor. Merdiven kazalarının şantiyelerdeki ölümlerin önde gelen nedenlerinden biri olduğunu aktaran Ülke Endüstriyel Kurumsal Çözümler Direktörü Murat Şengül, dikkat edilmesi gereken noktaları paylaşıyor.

 

İş sağlığı ve güvenliği bakımından her çalışma ortamının birbirinden farklı birçok tehlikesi bulunuyor. İnşaat sektörü ise en tehlikeli çalışma alanlarının başında geliyor. Özellikle bu sektörde oldukça yaygın kullanımı olan merdivenler ise çalışanların ciddi yaralanmalarına sebebiyet verebiliyor. Hatta Dünya Sağlık Örgütü’ne göre, her yıl sadece ABD’de 164.000’den fazla insan çalışma ortamında merdiven kullanırken geçirdiği kazalar sebebiyle acil servise kaldırılıyor. Ayrıca son on yılda ise merdivenden düşme sonucu hayatını kaybedenlerin sayısı 3 katına çıktı. Yanlış kullanıldığında ölümcül tehlikelere yol açabilen merdivenlerin şantiyelerdeki ölümlerin önde gelen nedenlerinden olduğunu dile getiren Ülke Endüstriyel Kurumsal Çözümler Direktörü Murat Şengül, doğru merdiven kullanımını ve göz önünde bulundurulması gereken adımları aktarıyor.

 

Merdiven Kullanırken Dikkat Etmemek Ölümcül Tehlikelere Yol Açıyor

 

Merdiven kazalarının çoğu dikkatsizlikten ve önlem almamaktan kaynaklanıyor. Merdivenden düşmek, sırt, boyun, kol ve bacak zedelenmeleri gibi küçük yaralara da sebep olabiliyor ancak, çalışanların düşme esnasında sert bir zemine çarpması ve boynunu kırması gibi ani ölüme sebebiyet verebilecek riskler en tehlikeli durumları oluşturuyor. Merdiveni uygun şekilde monte etmemek veya sökmemekten, doğru şekilde kurmamaktan, merdivenin üstündeyken fazla uzanmaya çalışmaktan çalışanların kendilerini yaraladıklarını veya hayatlarını riske attıklarını aktaran Murat Şengül, dikkat edilmesi gereken adımları sıralıyor.

 

1. Doğru merdiven seçin. Her merdiven her iş için uygun olmayabilir. Bu nedenle kullanım alanına ve amacına uygun merdiven seçilmeli. Merdivenler taşıyabilecekleri ağırlık ve kullanım alanı açısından 3’e ayrılır; endüstriyel, ticari ve ev tipi merdivenler. Endüstriyel merdivenler 120 kiloya kadar taşıyıp, ağır hizmet tipine uygunken, ticari merdivenler 100 kiloya kadar yük taşır ve orta hizmet tipine uygundur. Ev tipi merdivenler ise 90 kiloya kadar ağırlık taşır ve hafif hizmet tipine uygundur. Ayrıca elektrik işlerinde mutlaka yalıtımlı merdivenler kullanılmalıdır.

 

2. Merdiven kullanmadan önce ve sonra kontrollerini yapın. Merdivenin basamaklarında yağ, ıslak boya veya kaymaya sebep olabilecek başka bir madde olmadığından emin olun. Basamak kilitlerinin ve ayırıcı materyallerin çalıştığından, tüm cıvata ve perçinlerin sağlam olduğundan ve sabitleme iplerinin yıpranmamış olduğundan emin olun. Merdiveni kullanmadan önce mutlaka sabitleyin. Tırmanırken veya inerken daima merdivene dönük olun. Dengesiz veya düz olmayan bir zeminde merdiven kullanmayın. Ayrıca merdivenlerin doğru açı ile yerleştirilmesi de güvenlik risklerini önemli ölçüde azaltacaktır.

 

3. Gerektiği durumda merdivenlerin bakımını ihmal etmeyin. Merdivenleri her kullanımdan önce ve sonra mutlaka inceleyin ve bakıma ihtiyacı olup olmadığına bakın. Alüminyum merdivenlerde çatlaklar, kırık kaynaklar veya pürüzlü noktalar oluşabilir, ahşap merdivenler çatlayabilir, ufalanma ve çürüme gibi sorunlar oluşabilir. Kırık veya gevşek bir parça varsa bu parçaların bakımını yapmadan merdiveni kullanmayın. Bunların dışında merdivenlerin kilitlerinin, tekerleklerinin, kasnaklarının ve diğer hareketli parçalarının ilgili metal aksamlarını sık sık yağlayın.

 

4. Kişisel koruyucu ekipman kullanın. Merdivenle çalışırken olası düşme vakalarında çalışanlar ciddi şekilde yaralanabiliyor. Kişisel koruyucu ekipmanlar ise çalışanların iş ortamlarındaki bir numaralı yardımcısı oluyor. Merdivenle çalışırken de kullanılması gereken birçok kişisel koruyucu ekipman bulunuyor. Olası risklere karşı mutlaka kaydırmaz tabanlı ayakkabılar tercih edin, tutucu eldivenler ve baret gibi kişisel koruyucu ekipmanları kullanmayı ihmal etmeyin.

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı

Ölümcül Merdiven Kazalarına Karşı Dikkat Edilmesi Gerekenler- Güncel Haberler - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

   
 • RASTGELE İÇERİKLER

  İsmail Baha Sürelsan Konservatuvarı Öğrencilerinden Muhteşem Konser- Güncel Haberler Pera Müzesi’nden üç yeni sergi- Güncel Haberler Bayraklı Belediyesinden üniversite öğrencilerine ev eşyası desteği- Güncel Haberler 9 Eylül Cuma Reyting Sonuçları: İyilik Dizisi Sezona İddialı Başladı Call of Duty: Mobile Bu Kez Derin Sularda. Herkes Güvertelere- Güncel Haberler Ailem Kocaeli Buluşmalarının ilki yoğun ilgi gördü- Güncel Haberler

  REYTING SONUÇLARI

  25 Eylül Pazartesi Reyting sonuçları! Hangi Program Birinci Oldu? Haftalık Reyting sonuçları | 18 – 24 Eylül En Çok İzlenen Diziler Televizyon Dünyasında Heyecan Dorukta: 24 Eylül Pazar Reyting Sonuçları Açıklandı! 22 Eylül Cuma Reyting Sonuçları: Hangi Yapım Birinci Oldu?

  © 2023 Tüm Hakları Saklıdır. ReytingTv.com

  Reyting TV - Gelecek Hayallerinin Peşini Bırakmayanlarındır

  Sponsorlar - İstanbul havalimanı transfer - Ankara Boşanma Avukatı - Nakliyat