Kahkaha

Bayıldım

Cool

Kızgın

Mahcup

Öğretici

Şaşkın

Suskun

Tatlı

Üzgün

Süper

Sağlık Sektöründe Bir Siber Saldırının Ortalama Maliyeti 9 Milyon Dolar- Güncel Haberler

Ana Sayfa » Blog » Sağlık Sektöründe Bir Siber Saldırının Ortalama Maliyeti 9 Milyon Dolar- Güncel Haberler
Google News Abone Ol

SAĞLIK SEKTÖRÜNDE VERİLERİ KORUMANIN 4 ETKİLİ YOLU 

 

Sağlık sektörü uzun zamandır siber suçluların hedefi olmaya devam ediyor. Sektörel olarak gerçekleşen saldırıların hedef tahtasında ise hasta verileri ile kurumsal veriler yer alıyor. Özellikle sağlık sektöründe gerçekleşen siber saldırıların ortalama maliyetinin 9,23 milyon dolar olduğunu belirten Komtera Teknoloji Kanal Satış Direktörü Gürsel Tursun, saldırılardan zarar görmek istemeyen kurumların izlemesi gereken 4 yolu paylaşıyor.

 

Sağlık tesisleri modernleştikçe, hackerlere karşı savunmasız hale geliyor. Siber tehditler altında hastaları iyileştirmeye çalışan sağlık sektöründeki siber saldırılarda karşılaşılan en yaygın güvenlik sorunu hasta verilerini korumak oluyor. Sağlık sektörüne yönelik siber tehditlere ve saldırılara karşı erişim ve veri güvenliği konusunda planlı ilerlenmesi gerektiğine dikkat çeken Komtera Teknoloji Kanal Satış Direktörü Gürsel Tursun, siber saldırılardan korunmak için yapılması gerekenleri 4 adımda sıralıyor.

 

Sağlık Sektörünü Tehdit Eden Siber Saldırılar 58 Oranında Artış Gösterdi!

 

Sağlık kuruluşlarının sistemlerine saldırı gerçekleştirerek hasta verilerini ele geçiren hackerler bu verileri bir tehdit aracı olarak kullanıyor. Kurumları bu verileri yok etmekle tehdit eden hackerler, hastaların tedavi sürecini olumsuz yönde etkileyebilecek bir gücü ellerine geçirmesinin yanı sıra ciddi fidye taleplerinde de bulunabiliyor. Öyle ki geçen yıl sağlık sektöründeki bir siber saldırının ortalama maliyetinin 9 milyon dolardan fazla olduğuna dikkat çeken Gürsel Tursun, 2021 yılında gerçekleşen siber saldırıların oranına bakıldığında 58'lik bir artışın görüldüğünün de altını çiziyor.

 

4 Adımda Siber Saldırılardan Korunun!

 

Sağlık sektörüne gerçekleştirilen saldırıların 2022 yılında da hız kesmeden devam edeceğini belirten ve kuruluşların siber saldırılara karşı korunması için etkili çözümler olduğunu hatırlatan Komtera Teknoloji Kanal Satış Direktörü Gürsel Tursun’a göre bu saldırılardan korunmak isteyenler için 4 stratejik adım bulunuyor.

 

1. Web tarayıcınızın temelini sağlamlaştırın. Web sitenize gelen ve giden tüm trafiği güvence altına almak, kullanıcıların doğru bilgiye erişmesini sağlamak için güven bölgeleri oluşturarak web tarayıcınızın alt yapısını sağlamlaştırmalısınız. Bunun da ötesinde, yetkisiz erişimi önlemek için, bekleyen hassas verileri şifrelediğinizden emin olun.

2. Yazılımınızı arka planda bölümlere ayırın. Web sitesinde yer alan ve tehdit faktörü içeren alanları belirleyerek buraları bölümlere ayırın.  Sisteminize erişimin, veri alımının ve kötü amaçlı yazılım yayılımlarının önüne geçmek için katmanlı şifreleme ve koruma uygulamaları ekleyebilirsiniz. 

 

3. Akışınızı filtreleyin. Güçlü duvarlar önemli olsa da kapıdan giren ve çıkanları da güvence altına almanız gerekir. Sağlık merkezleri, gelen verilerin bütünlüğünü sağlamak için cihazlarına getirdikleri uygulamaları filtrelemelidir. 

4. Çok faktörlü kimlik doğrulama kullanın. Tüm bu önlemlerin yanı sıra sağlık merkezleri, kaynaklara erişildiğinde güçlü kimlik doğrulamaya daha fazla önem vermelidir. Yeni nesil kimlik doğrulama, yalnızca yasal varlıkların etkileşime girmeye yetkili oldukları bilgilere erişmesini sağlayarak kimlik avı ve kimlik bilgisi doldurma gibi kolayca ölçeklenen saldırılara karşı koruma sağlar.

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı

Sağlık Sektöründe Bir Siber Saldırının Ortalama Maliyeti 9 Milyon Dolar- Güncel Haberler - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

 • SOSYAL MEDYADA BİZSitemizin sosyal medya hesapları

  RASTGELE İÇERİKLER

  Doç. Dr. Emre Dorman: Müslüman ülke olmamıza rağmen kafa karışıklıklarımız var- Güncel Haberler Çin’deki “Baraj” Tedarik Zincirinden Sele Neden Olabilir- Güncel Haberler Adalarda “Açık Havada SinemADA” başlıyor.- Güncel Haberler İhracatçılar sağlıklarını Türk hekimlerine emanet etti 2021 MTV Video Müzik Ödülleri’nde sahne alacak isimler belli oldu- Güncel Haberler Canik Meslek Edindirme Kurslarına Tam Not- Güncel Haberler

  REYTING SONUÇLARI

  Reyting Arenasında Zafer Kimin? 6 Aralık 2023’ün En İyi Yapımı Hangisi? Reyting Zirvesindeki Zafer: Yabani Dizisi, 5 Aralık’ta Rakiplerini Eleyerek Tahtın Sahibi Oldu! Televizyon Ekranlarının Zafer Gecesi: 4 Aralık 2023 Reyting Sonuçları ve Liderlik Koltuklarını Kim Aldı? 3 Aralık 2023 Pazar Günü Reyting Sonuçları Açıklandı! Pazar Gecesi Ekranların Zirvesinde Hangi Programlar Var?

  © 2023 Tüm Hakları Saklıdır. ReytingTv.com

  Reyting TV - Gelecek Hayallerinin Peşini Bırakmayanlarındır

  Sponsorlar Keçiören yemek siparişi Firma logolu baskılı polar - göktürk evden eve nakliyat - Lepidolite Healing Properties - İstanbul Bachata Kursu - vizyonjet - Ankara Boşanma Avukatı - Nakliyat