Kahkaha

Bayıldım

Cool

Kızgın

Mahcup

Öğretici

Şaşkın

Suskun

Tatlı

Üzgün

Süper

Türkiye’de Oyun Alışverişlerinin Çok Büyük Bir Kısmını Mobil Oyunlar Oluşturuyor- Güncel Haberler

Ana Sayfa » Blog » Türkiye’de Oyun Alışverişlerinin Çok Büyük Bir Kısmını Mobil Oyunlar Oluşturuyor- Güncel Haberler
Google News Abone Ol

Türkiye’nin öncü oyun ve e-pin satış sitelerinden Oyunfor.com’un her ay açıkladığı satış verileri doğrultusunda, mart ayından bu yana her ay PC ve konsol platformlarındaki oyun ve oyun içi satışlar düzenli olarak azalırken mobil platformlardaki oyun ve oyun içi satışlarda artış yaşandı. Haziran ayı itibariyle de Türkiye’de oyun alışverişlerinin 67’lik büyük kısmını mobil oyunlar oluşturdu.

Uluslararası 85 oyun firmasının Türkiye yetkili satıcısı olan dijital oyun mağazası Oyunfor, her ay açıkladığı verilerle Türkiye oyun sektörünün durumunu gözler önüne sermeye devam ediyor. Açıklanan veriler doğrultusunda, haziran ayında, mayıs ayına kıyasla 5’lik bir büyüme gösterdiği kaydedilen oyun satışları, geçtiğimiz yılın haziran ayına göre ise 20’lik bir büyüme gösterdi. Oyun ve oyun içi satış rakamlarına dayanan verilere göre mart ayından itibaren geçtiğimiz her ay PC ve konsol platformlarındaki satışlar düzenli olarak azalırken mobil platformlardaki satışlar artış gösterdi. Mayıs ayına oranla 5’lik bir artış gösteren mobil platform satışları haziran ayı itibariyle toplam oyun alışverişlerinin 67’lik bir kısmını oluşturur hale geldi. 

Oyun satışlarının kategori olarak dağılımı:

                   Mart     Nisan     Mayıs     Haziran

PC              21      22        21        18

Konsol       24      17        17        15 

Mobil          55     61        62        67

PUBG Mobile aylar sonra yeniden zirvede
Oyunfor.com’un oyun ve oyun içi satış verilerinden hareketle haziran ayında en çok ciro yapan oyun aylar sonra yeniden PUBG Mobile oldu. Milyonlarca kullanıcısını hile kullanımı nedeniyle ban’ladığını sosyal medya hesaplarından duyurarak tekrar gündeme gelen PUBG Mobile, son dönemde ülkemizde birbirinden ünlü isimlerle yoğun bir tanıtım çalışması gerçekleştiriyor.

Haziran ayında en çok ciro yapan 10 oyun:

1. PUBG Mobile
2. Valorant
3. Call of Duty: Mobile
4. Garena Free Fire
5. Lords Mobile
6. CS:GO
7. Rise of Kingdoms
8. League of Legends
9. Genshin Impact
10. Fetih: Altın Çağ

En çok ciro yapan 10 oyun listesinin 6'sını mobil, 3’ünü PC platformundaki oyunlar oluştururken tüm platformlar için yayınlanan Genshin Impact haricinde listede hiçbir konsol oyununun bulunmaması dikkat çekti. Counter Strike: Global Offensive de aylar sonra en çok ciro yapan oyunlar arasına girmeyi başarırken Rise of Kingdoms ve Genshin Impact haziran ayında ilk defa oyunfor.com’un en çok satan oyunlarından oldu. Çinli oyun yapımcısı Lilith Games’in 2018 yılında piyasaya sürdüğü, ünlü strateji serisi Civilization’ı andıran Rise of Kingdoms ise yönetilebilen devletler listesine Osmanlı İmparatorluğu’nu ekleyerek ülkemizdeki popülerliğini arttırmaya başlamıştı. Rise of Kingdoms;, güncellemeleri, dinamik oyun içi etkinlikleri ve başarılı tanıtım çalışmalarıyla günümüzde artık Oyunfor dahil birçok kaynağın en çok ciro yapan veya oynanan oyunlar listesine girmeyi başarıyor.

miHoYo tarafından geliştirilen ve yayınlanan ücretsiz aksiyon rol yapma oyunu Genshin Impact ise yüksek sistem gereksinimlerine rağmen sahip olduğu çapraz platform desteği sayesinde oyuncuların kalplerini kazanarak oyun içi satışlarını artırdı ve ilk kez en çok ciro yapanlar listesine girdi.

Satışların yaşa göre dağılımı:

                   Mart     Nisan     Mayıs     Haziran

18-21 Yaş   9       8          7          6

21-30 Yaş   45     44        44        46

   30+ Yaş   46     48        49        48

Satışların cinsiyete göre dağılımı:

                   Mart     Nisan     Mayıs     Haziran 

Kadınlar     31     30        30        29

Erkekler     69     70         70        71

 

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı

Türkiye’de Oyun Alışverişlerinin Çok Büyük Bir Kısmını Mobil Oyunlar Oluşturuyor- Güncel Haberler - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

 • SOSYAL MEDYADA BİZSitemizin sosyal medya hesapları

  RASTGELE İÇERİKLER

  Enerji Tasarrufu ve Enerji Analizi İstiklal Marşı’nın Kabulünün 101.Yıl Dönümü Aliağa’da Kutlandı- Güncel Haberler Etkileyici 2. Sezonuyla GAİN’de Yayında- Güncel Haberler Ferit Odman ve Gonca Vuslateri keyifli sohbetleriyle “Sahne Tozu Yutanlar”ın yeni bölümünde Manisalı Balıkçıların Çığlığı- Güncel Haberler Üsküdar Belediyesi Karla Mücadele Ekiplerini Balık Ziyafetinde Buluşturdu- Güncel Haberler

  REYTING SONUÇLARI

  Hudutsuz Sevda, Sakla Beni, Aldatmak! 7 Aralık Perşembe Reyting sonuçları şaşırtıyot! Reyting Arenasında Zafer Kimin? 6 Aralık 2023’ün En İyi Yapımı Hangisi? Reyting Zirvesindeki Zafer: Yabani Dizisi, 5 Aralık’ta Rakiplerini Eleyerek Tahtın Sahibi Oldu! Televizyon Ekranlarının Zafer Gecesi: 4 Aralık 2023 Reyting Sonuçları ve Liderlik Koltuklarını Kim Aldı?

  © 2023 Tüm Hakları Saklıdır. ReytingTv.com

  Reyting TV - Gelecek Hayallerinin Peşini Bırakmayanlarındır

  Sponsorlar Keçiören yemek siparişi Firma logolu baskılı polar - göktürk evden eve nakliyat - Lepidolite Healing Properties - İstanbul Bachata Kursu - vizyonjet - Ankara Boşanma Avukatı - Nakliyat