Kahkaha

Bayıldım

Cool

Kızgın

Mahcup

Öğretici

Şaşkın

Suskun

Tatlı

Üzgün

Süper

Yeni Yılda da Sağlıklı Kalmanın İpuçları- Güncel Haberler

Ana Sayfa » Blog » Yeni Yılda da Sağlıklı Kalmanın İpuçları- Güncel Haberler
Google News Abone Ol

Tüm dünyanın içerisinde bulunduğu eşi benzeri görülmemiş salgın sürecinde, koronavirüsün (COVID-19) ve yeni varyantlarının etkileri ile birlikte sağlık daha da önemli bir hale geldi. Sabri Ülker Vakfı, Hastalık Kontrol ve Korunma Merkezleri (CDC) tarafından yeni yılda COVID-19’un yayılmasını azaltmak, daha sağlıklı ve güvenli bir yeni yıl için paylaştığı ipuçlarını derledi.

 

Sosyal mesafeye ve maske kullanımına dikkat etmek

Hastalık etkeninin bulaşmasının engellenmesi için hem iç hem de dış mekanlarda, sürekli birlikte yaşayan aile üyeleri dışındaki diğer insanlardan en az 1,5 metrelik fiziksel mesafenin korunması sağlanmalı. Kalabalık ortamlardan bulunmaktan kaçınırken, toplu taşıma ve halka açık ortamlarda, etkinliklerde, toplantılarda olduğunuz an maske takımına önem gösterilmeli.

 

Ellerinizi sık sık yıkayın

Grip gibi enfeksiyon salgınları okul, iş yeri ve toplu kullanıma açık alanlarda çok sık ortaya çıkabiliyor. Gün içerisinde birbiriyle çok fazla temas ederek, toza, kire maruz kaldıkça da enfeksiyon riski artıyor. Bunun önüne geçmek için öncelikle hijyen kurallarını doğru uygulamak gerekiyor. Elleri sık sık yıkamak, hasta olan bireylerle yakın temas kurmamak, tüketilecek besinlerin bol su ile yıkanması enfeksiyonların önüne geçilmesine yardımcı olabilir. 

Düzenli uyku alışkanlığı edinin

Yetişkinler için en az 7 saat uyku öneriliyor. Daha sağlıklı bir uyku için her gece aynı saatte yatmak ve hafta sonları da dahil olmak üzere her sabah aynı saatte kalkmaya özen göstermek gerekiyor. Yaz aylarında çok daha rahat bir uyku düzenine alışan bireyler, günlerin kısalması ile düzenli uykuya geçmekte zorlanıyor. Yeterli uyku, bağışıklık sistemini, dikkat ve konsantrasyonu olumlu yönde etkileyerek okul ve iş yaşamında fayda sağlıyor. Hastalıkları önlemenin en önemli yollarından biri düzenli uyku olarak öne çıkıyor. Yetersiz uyku bağışıklık sistemini zayıf düşürüyor, vücudu gribe karşı daha dayanıksız hale getiriyor.

Yeterli ve dengeli beslenin

Sağlığın korunmasında ve hastalıkların önlenmesinde yeterli ve dengeli beslenme temel unsurlardan biri. Yeterli ve dengeli beslenme, bağışıklığınızı güçlendirecek vitamin ve mineralleri sağlayacağından hastalıklara karşı korunmada etkili oluyor. Hiçbir besin yeterli ve dengeli beslenme için gerekli değişik türdeki besin ögelerinin hepsini içermiyor. Her gıda farklı besin ögesi yönünden zengin. Bu nedenle 5 temel besin grubunda yer alan besinlerin yeterli düzeyde alımına özen gösterilmeli. Beslenmede çeşitlilik sebze, meyve, ekmek ve diğer tahıllar, et, süt, yoğurt, yumurta, kuru baklagiller gibi besinlerden belirli miktarlarda ve belirli sıklıkta tüketmekle gerçekleşir. Günlük su ve sıvı tüketiminin yeterli olması da çok önemli. Taze meyve ve sebze tüketiminin bağışıklık sistemini desteklediği böylelikle enfeksiyon ve soğuk algınlığına karşı koruyucu etkisi olduğu biliniyor. Çocukları taze meyve ve sebze yemeye teşvik etmek için beslenme çantalarına sevdikleri kış meyvelerini eklenebilir. Yetişkinlerde de gün içinde ara öğünler de taze sebze ve meyveleri tüketebilir. Sebze ve meyveler, vitamin ve minerallerin iyi birer kaynağı olmasının yanı sıra, posa ve yüksek su içeriği ile özellikle sonbahar ve kış aylarında hareketsizliğe bağlı ortaya çıkabilen kabızlık gibi sindirim sistemi sorunlarının önlenmesine de yardımcı oluyor.

 

 

Daha fazla hareket edin

Sağlıklı bir bünye için önemli faktörlerden bir diğeri ise sağlıklı, yeterli ve dengeli beslenmenin yanı sıra fiziksel aktivitenin sağlanmasıdır. Fiziksel aktivite vücudun hastalıklara karşı daha dirençli olmasını destekliyor. Yetişkinlerin en az 150 dakika orta yoğunlukta fiziksel aktivite yapması öneriliyor. Her hafta aerobik aktivite ile haftada en az 2 gün kas güçlendirici aktiviteler yapılması sağlık için önem taşıyor.

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı

Yeni Yılda da Sağlıklı Kalmanın İpuçları- Güncel Haberler - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

 • SOSYAL MEDYADA BİZSitemizin sosyal medya hesapları

  RASTGELE İÇERİKLER

  BASE kapılarını açtı, sanatseverleri bekliyor!- Güncel Haberler “Görünende Fazlası’na” Şahit Olun- Güncel Haberler Öğrenciler için eşsiz deneyim alanı: Rahmi M. Koç Müzesi- Güncel Haberler Van Büyükşehir Belediyesi Parklara Masa Tenisi ve Satranç Masaları Kurdu- Güncel Haberler Kadınlar donma olaylarına karşı ilk yardım eğitimi- Güncel Haberler Sorunsuz ve güvenli taşımacılık için CAG Logistics’den yeni atılımlar- Güncel Haberler

  REYTING SONUÇLARI

  Dizilerin Kıyasıya Yarıştığı Gecede Lider Kim? 28 Kasım Reyting Raporu 27 Kasım Pazartesi Reyting Sonuçları: Selahaddin Eyyubi, Safir, Ömer, Bambaşka Biri Kimin Zirvede? 26 Kasım Pazar Reyting Sonuçları Açıklandı! Teşkilat ve Yargı Zirvede 24 Kasım Cuma Reyting Zaferi: Yalı Çapkını ve Kızılcık Şerbeti Arasındaki Heyecan Devam Ediyor!

  © 2023 Tüm Hakları Saklıdır. ReytingTv.com

  Reyting TV - Gelecek Hayallerinin Peşini Bırakmayanlarındır

  Sponsorlar Keçiören yemek siparişi Firma logolu baskılı polar - göktürk evden eve nakliyat - Lepidolite Healing Properties - İstanbul Bachata Kursu - vizyonjet - Ankara Boşanma Avukatı - Nakliyat