Kahkaha

Bayıldım

Cool

Kızgın

Mahcup

Öğretici

Şaşkın

Suskun

Tatlı

Üzgün

Süper

İnsanların 38’i dolandırıcılardan korktukları için flört uygulamalarını hiç kullanmadı- Güncel Haberler

Ana Sayfa » Blog » İnsanların 38’i dolandırıcılardan korktukları için flört uygulamalarını hiç kullanmadı- Güncel Haberler
Google News Abone Ol

Araştırmanın bulgularına göre flört uygulamalarını hedef alan dolandırıcılar, bu tür hizmetleri kullanmak isteyenlerin önünde ciddi bir engel oluşturuyor. Özellikle ankete katılanların 38'i dolandırıcılar tarafından kandırılmaktan korktukları için bunları kullanmaktan korkuyor, Türkiye’de ise bu oran 29. İnsanların 34'ü genellikle flört uygulamalarında insanlara güvenmiyor. Ancak, ankete katılanların yalnızca 15'i siber suçlular tarafından hedef alındı ve dolandırıcılarla iletişim kuran 31'i saldırıdan kaçınmayı başardı.

Milyonlarca kişi, bir partner bulmak için çevrimiçi arkadaşlık uygulamalarını veya sosyal ağ sitelerini kullanıyor. Ancak bu esnada birçok insan aradığı aşkı bulmak yerine, onları para için kandırmaya çalışan dolandırıcılarla karşılaşabiliyor. Dolandırıcıların flört hizmetlerine olan ilgisi, bu platformlardaki insanların kişisel bir bağlantı aradıklarını bilmelerinden ve bundan faydalanmak istemelerinden kaynaklanıyor.

Flört uygulamalarında karşılaşılan tüm farklı sorunlar arasında kullanıcılar en çok başka biriymiş gibi davranarak kandırmaca (51), kötü niyetli bağlantılar veya ekler (21) ve kimlik hırsızlığıyla (17) karşılaştı. Türkiye’deki kullanıcılar ise en çok 53 oranıyla başka biriymiş gibi davranan kişilere rastladığını belirtiyor.

Bu tür uygulamalarda saldırıdan kaçınmayı başaranların 50’si sahte görünen şüpheli profile sahip dolandırıcıyı tespit edebildiler. Saldırıya uğrayanlar bu sırada son derece dikkatli davrandılar ve 49’u potansiyel flörtlerine asla para göndermediler ve 47’si ise şüpheli mesajlara dikkat ettiler. Ankete katılanların neredeyse beşte biri (21), dolandırıcı video görüşmesi düzenlemeyi reddettiğinde bu durumu şüpheli buldu. 

Gizlilik eksikliği, flört uygulamaları için de ciddi bir sorun. Ankete katılanların 26'sı kişisel verilerinin çevrimiçi ortamda dolaştırılacağından endişe duyuyor. Ayrıca, kullanıcıların 19'u kişisel bilgilerini daha gizli hale getirmek istedikleri için flört hizmetlerini sildi.

Kaspersky Güvenlik Araştırmacısı David Jacoby, şunları söylüyor: “Çevrimiçi flört riskli bir macera olarak algılanabilir, çünkü tanışmanın başlangıcında birbiriniz hakkında hiçbir şey bilmiyorsunuz. Bununla birlikte bazı işaretlere dikkat etmek, tetikte kalmanıza ve dijital eşinizin davranışına dikkat etmenize yardımcı olabilir. Çevrimiçi randevunun ilk veya ikinci gününde sizden para veya kişisel bilgiler isterlerse, iletişim kurmaya devam etmenin güvenli olup olmadığını değerlendirin. Ek olarak güvenlik önlemleri, çevrimiçi flört deneyiminizi güvenli ve eğlenceli tutmanın yararlı bir yolu olabilir.”

Kendinizi korumak için dolandırıcının neyin peşinde olduğunu anlamanız gerekir. Para mı? Veri mi? Biri kimliğinizin peşinde mi? Yoksa diğer kişi sizi takip etmek veya duygusal olarak şantaj yapmak mı istiyor?

İnternette flört ederken dolandırıcılardan kaçınmanıza yardımcı olmak için Kaspersky şunları öneriyor:

 

 • Ev adresiniz veya iş yeriniz gibi hassas bilgilerin kamuya açıklanmadığından emin olmak için sosyal medya hesaplarınızda ve flört uygulamalarınızda gizlilik ayarınızı iki kez kontrol edin.
 • Küçük bir kontrol yaparak doxing riskini azaltabilirsiniz. Google aramanızı kendiniz yapın. Hakkınızda bilgi bulmaya çalıştığınızı, nelerin sizin işinize yarayabileceğini hayal edin. Bulduğunuz verilere şaşırma ihtimaliniz yüksek.
 • Birden çok cihazda gelişmiş koruma sunan etkili bir güvenlik çözümü kullanın. Kaspersky Security Cloud uygulamalarınızı yönetmenize, gerekli olmadığı durumlarda izinleri kaldırmanıza ve kimlik avı ve diğer tehditlere karşı koruma sağlamanıza yardımcı olabilir.
 • Telefon numaranızı veya mesajlaşma uygulaması bağlantınızı paylaşmayın. Flört uygulamasının yerleşik mesaj platformlarını kullanmak daha güvenlidir ve sohbet ettiğiniz kişiye güvenebileceğinizden emin olana kadar bu platformda kalmanız akıllıca olacaktır.

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı

İnsanların 38’i dolandırıcılardan korktukları için flört uygulamalarını hiç kullanmadı- Güncel Haberler - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

 • SOSYAL MEDYADA BİZSitemizin sosyal medya hesapları

  RASTGELE İÇERİKLER

  Baykoca Mahallesinde Çocuk Oyun Alanı Yenilenen Yüzüyle Hizmete Girdi- Güncel Haberler İstinye Üniversitesi İHA Takımı Teknofest’e hazır- Güncel Haberler Cem Pilevneli’nin İlk Canlı Performans Albümü, Petek Pansiyon (Live Sessions) Çıktı- Güncel Haberler Ukraynalı Yıldıza Dizi Teklifi- Güncel Haberler Nostalji Rüzgarı, Vintage Günleri İle Bilkent Center’da- Güncel Haberler Pandemi estetik operasyonların artmasına yol açtı

  REYTING SONUÇLARI

  Hudutsuz Sevda, Sakla Beni, Aldatmak! 7 Aralık Perşembe Reyting sonuçları şaşırtıyot! Reyting Arenasında Zafer Kimin? 6 Aralık 2023’ün En İyi Yapımı Hangisi? Reyting Zirvesindeki Zafer: Yabani Dizisi, 5 Aralık’ta Rakiplerini Eleyerek Tahtın Sahibi Oldu! Televizyon Ekranlarının Zafer Gecesi: 4 Aralık 2023 Reyting Sonuçları ve Liderlik Koltuklarını Kim Aldı?

  © 2023 Tüm Hakları Saklıdır. ReytingTv.com

  Reyting TV - Gelecek Hayallerinin Peşini Bırakmayanlarındır

  Sponsorlar Keçiören yemek siparişi Firma logolu baskılı polar - göktürk evden eve nakliyat - Lepidolite Healing Properties - İstanbul Bachata Kursu - vizyonjet - Ankara Boşanma Avukatı - Nakliyat